Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarından ABD Büyükelçiliğine baskın

Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarından ABD Büyükelçiliğine baskın

ABD Savunma Bakanı Esper, Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarının Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğine girme girişimi sonrasında elçiliğe ek kuvvet gönderildiğini söyledi.
ABD’nin, Şii milis gücü Haşdi Şabi şemsiyesi altında ve İran’a yakınlığı ile bilinin Ketaib Hizbullah örgütüne yönelik düzenlediği saldırılar Irak’ın başkenti Bağdat’ta tansiyonu yükseltti.
Haşdi Şabi destekçilerinin Amerikan Büyükelçiliğine girmeye kalkışması Washington’u alarma geçirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, şu ifadeleri kullandı:
“Savunma Bakanlığı, Bağdat’taki Büyükelçiliğimizde personelimizin güvenliğini temin etmek üzere Dışişleri Bakanlığı ile yakından çalışıyor. Ülkedeki ABD vatandaşlarının, askeri personel ve diplomatlarının güvenliği ve nefsi müdafaa için gerekli kuvvet koruma tedbirlerini aldık. Büyükelçilikteki personele destek olmak üzere ek kuvvet gönderiyoruz. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkedeki personelimizi koruması konusunda ev sahibi ülkeye güveniyoruz ve Irak hükümetine bu konuda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunuyoruz. ABD, Irak halkını; özgür, egemen ve müreffeh bir Irak’ı desteklemeye devam ediyor.”

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Fransız gazeteci, utanç kaynağı barbar Fransa’yı eleştirdi

Fransız gazeteci Jean Michel Aphatie, Fransa'nın sömürdüğü Cezayir'den özür dilemesi tartışmalarına ilişkin, 'İşgal, sömürge ve savaş bunlar Cezayirlilerden bugün özür dilememiz için 3 iyi neden. Fransa'nın Cezayir'de 130 yıl boyunca yaptıkları tek kelimeyle utanç kaynağı.' dedi. Aphatie Fransız ordusunun, Cezayir'de işgale direnenleri uçaklara doldurup denize atarak 'görülmemiş barbarlığa' imza attığını da söyledi. France 5 televizyonunda [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.