Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Ruhani, “Uçağın düşürülmesi bizden saklandılar”

Ruhani, “Uçağın düşürülmesi bizden saklandılar”

İran’ın 3 gün sonra gelen ‘uçak itirafı’nın ardından Tahran’daki dengeler de sarsıldı. İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ukrayna yolcu uçağının füzeyle vurulduğu bilgisinin Cumhurbaşkanı Ruhani ve hükümet üyelerinden gizlendiğini açıkladı. Rebii “Geç bildirilmesinden biz de rahatsızız. Problem, kurumlar arasındaki yapısal iletişim sorunundan kaynaklanıyor” dedi.
İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, “Biz, yalancılık ve olayı gizlemekle suçlandık. Gerçekte durum böyle değildi. Biz yalan söylemedik, konuyla ilgili bize bilgi verilmedi” dedi.
Cumhurbaşkanı Ruhani dahil hükümet üyelerine, uçağın hava savunma sistemi tarafından ‘istem dışı’ vurulduğu bilgisinin cuma günü öğleden sonra verildiğini belirten Rebii, “Ruhani, konudan haberdar olunca, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyini toplantıya çağırdı ve konuyla ilgili açıklama yayımlandı.” ifadelerini kullandı.
“GEÇ BİLDİRİLMESİNDEN HÜKÜMET RAHATSIZ”
Rebii, “Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, konudan çarşamba günü haberdar olduğunu ve üstleriyle paylaştığını söyledi. Üstler de konunun incelenmesi gerektiğini düşünmüşler” diye konuştu.
Konunun 2 gün sonra hükümete bildirilmesinde bir kasıt bulunmadığını öne süren Rebii, “Geç bildirilmesinden biz de rahatsızız. Problem, kurumlar arasındaki yapısal iletişim sorunundan kaynaklanıyor” dedi.
NE OLMUŞTU?
Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti.
Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının ‘cruise (seyir) füzesi’ olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile ‘yanlışlıkla’ vurulduğunu itiraf etmişti.

About admin

Göz Atmak İster misiniz?

TOKİ’nin sosyal konutlarına talep patlaması!

TOKİ’nin ‘100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne toplam 1 milyon 211 bin 518 kişi başvuru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com