Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Petrol sever ABD, Güney Kıbrıs’a 33 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı

Petrol sever ABD, Güney Kıbrıs’a 33 yıldır uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı

Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kıbrıs’a uygulanan 33 yıllık silah ambargosunun kaldırıldığını duyurdu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la yaşadığı gerilim devam ederken, ABD’den şaşırtan bir hamle geldi.
ABD, Güney Kıbrıs’a uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu kaldırdığını bildirdi.ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis’i arayarak ambargonun kaldırıldığını söyledi.Bu görüşmenin ardınan ise ambargonun kaldırılması ABD’li yetkililer tarafından kamuoyuna açıklandı.
ABD’DEN ŞAŞIRTAN KARAR
ABD’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim devam ederken, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırma kararı ‘zamanlama manidar’ yorumlarına neden oldu.Dışişleri Bakanlığı’ndan da, ABD’nin Kıbrıs Rum yönetimine yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı hakkında bir açıklama geldi
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAYINLANDI
Yapılan açıklamada, “ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde açıkladığı karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır” ifadeleri yer aldı.Açıklamanın devamı ise şu şekilde:”Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır. ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.”

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan uzaktan eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş konusunda bazı yeni kararlar aldı. İşte madde madde alınan kararlar Milli Eğitim Bakanlığı, milyonlarca öğrenci ve ailelerin merakla beklediği detayları açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılan değerlendirmeler sonucunda yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçiş konusunda bazı yeni kararlar aldı. MİLLİ [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.