Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Perişan Paşinyan’ı bir bir yalnız bıraktılar! Azerbaycan, İran’ı da dize getirdi

Perişan Paşinyan’ı bir bir yalnız bıraktılar! Azerbaycan, İran’ı da dize getirdi

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’a ait askeri araçlara yakıt gönderdiği haberleri ile gündeme gelen İran, iki ülke arasındaki çatışmanın seyri değişince “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli” çağrısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. Hatipzade, Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgalinden kaynaklı Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaları değerlendirdi.

“TAAHHÜDÜMÜZE BAĞLIYIZ”

AA muhabirinin İran üzerinden Ermenistan’a silah gönderilip gönderilmediği yönündeki sorusu üzerine Hatibzade, bunları daha önce de reddettiklerine işaret ederek, “İran, Ermenistan’ın geçiş güzergahıdır. Bu güzergahın iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Ermenistan halkı ve hükümetine sadece insani ürünlerin geçişi için kullanılması yönündeki taahhüdümüze bağlıyız. Hiçbir şekilde askeri araçların geçişine izin verilmiyor.” ifadelerini kullandı.

“GÜZERGAHIN İSTİSMAR EDİLMESİNE İZİN VERİLMEYECEK”

İran ile Ermenistan arasındaki güzergahın sadece insani malzemeler için kullanılmaya devam edeceğini yineleyen Hatibzade, “İran ile Ermenistan arasındaki güzergahın istismar edilmesine ve askeri araçlar için kullanılmasına asla izin verilmeyecektir. Bunun İran’ın ilkesel politikasıyla çelişen hiçbir tarafı yoktur.” görüşlerini paylaştı.

“SİYASİ MÜZAKERELER EN KISA SÜREDE BAŞLAMALI”

Ermenistan’a Dağlık Karabağ’daki işgali sona erdirmesi çağrısında bulunan Hatibzade, şöyle devam etti: “İran, sorunun geçici değil kalıcı bir şekilde çözülmesini istiyor. Onlarca yıldır devam eden bu sorunun kalıcı çözümü Azerbaycan toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve askeri güçlerin işgal edilen şehirlerden çekilmesine bağlıdır. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve askeri güçler işgal edilen şehirlerden çekilmelidir. Siyasi müzakereler en kısa sürede başlamalı ve çatışmalar durmalıdır.

“PROJE HAZIRLADILAR

Hatibzade, İran’ın Karabağ’daki durumu dikkat ve hassasiyetle takip ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “İran, Karabağ’daki krizin çözümü için bir proje hazırladı. Çatışmanın tarafları, bölge ülkeleri ve komşularla istişare içinde bu meseleyi takip edecektir. Bu yangının en kısa zamanda sönmesi için hepimiz yardımcı olmalıyız ve daha fazla sivili yakmasına izin vermemeliyiz. İki tarafa da savaştan kaçınmalarını ve sivillere saldırmazlık ilkesine riayet etmelerini bekliyoruz. İran kendi topraklarına yönelik de tacizlere tahammül etmez.

“İHANETİN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İran’ın Ermenistan’a ait askeri araçlara yakıt taşıdığı görüntüler servis edilmişti. Ermenistan’ı el altıdan destekleyen İran’ın Azerbaycan’ın bölgede kurduğu üstünlük sonrası çark etmesi dikkat çekti.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

AB’de SİHA ve İHA üretene milyarlık fon!

Dağlık Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılmasında önemli rol oynayan Türk SİHA’ları dünyanın gözdesi haline geldi. Dünya basınında her gün yeni bir SİHA’ya övgü haberi çıkarken bazı ülkeler ihraç etmek için harekete geçti. Gelen son dakika haberine göre, Avrupa Birliği, sivil ve askeri İHA kapasitesini geliştirmek için hareke geçti. Araştırmalar ve iş birliktelikleri AB fonları ile desteklenecek [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.