Katil İsrail, Gazze’de bulunan kendi esirlerini bile hedef görüp öldürüyor

Gazze’de beyaz bayrak kaldırmalarına rağmen 3 İsrailli esirin kendi askerleri tarafından vurulması sonrası İsrail ordusu yaptığı açıklamada, İsrailli esirlerin kaçacakları senaryosuna hazırlıklı olmadıklarını bildirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den beri, iki ayı aşkın süredir devam ediyor. Bombardımanlarının sayısını artıran ve katliamlarına her gün bir yenisini ekleyen İsrail, hedef gözetmiyor.  Öyle ki Gazze’de bulunan İsrailli esirleri bile hedef görüp öldürüyor.

“İsrailli esirlerin kaçacakları senaryosuna hazırlıklı değildik”

Gazze’de beyaz bayrak kaldırmalarına rağmen 3 İsrailli esir, kendi askerleri tarafından öldürülmüştü. İsrail ordusundan olayla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor.  İsrail ordusu son olarak olaydan ders çıkaracaklarını belirterek, İsrailli esirlerin kaçacakları senaryosuna hazırlıklı olmadıklarını bildirdi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, televizyon konuşmasında, Gazze’de 3 esirin, İsrail askerlerinin ateşiyle öldürülmesi olayına dikkati çekerek, “Yaşananlardan biz sorumluyuz.” dedi.

Gazze kentinin eş-Şucaiye Mahallesi’nde günlerce süren şiddetli çatışmalar sırasında Filistinli direnişçilerin sivil kıyafetlerle İsrail askerlerine yaklaşabildiklerine işaret eden Halevi, “Bizim herhangi bir tehdide karşı hazır olmamız gerekiyordu. Ani bir karar da senin ölmene yol açabiliyor.” diye konuştu.

“Kaçırılan 3 kişi, kendilerini anlayabilmemiz için her şeyi yaptılar”

Olayla ilgili ilk soruşturmayı tamamladıklarını ve bundan dersler çıkardıklarını anlatan Halevi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaçırılan 3 kişi, kendilerini anlayabilmemiz için her şeyi yaptılar. Üzerlerinde herhangi bir şey taşıdıkları yönünde şüphe bırakmamak için gömleklerini çıkardılar ve beyaz bir kumaş parçasını salladılar. Buna rağmen beyaz bayrak kaldıranlara ateş edilmemesi yönündeki talimatlara uyulmadan üzerlerine ateş açıldı.”

Bununla aslında Gazze’deki savaşın ne kadar karmaşık olduğunu görebildiklerini savunan Halevi, “Gazze’deki esirlerimizin kaçma senaryosuna hazırlıklı değildik.” ifadesini kullandı.

İsrail ordusu “yanlışlıkla” 3 esiri öldürdüğünü duyurmuştu

İsrail ordusundan, 15 Aralık’ta yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordu güçleri, Şucaiye’deki çatışmalar sırasında 3 İsrailli rehineyi yanlışlıkla tehdit olarak tanımladı. Sonuç olarak askerler, onlara ateş açtı ve öldürüldüler.” ifadelerine yer verilmişti.

Olayın meydana geldiği bölgede yapılan arama ve kontrollerde “ölenlerin kimlikleri konusunda şüphelerin ortaya çıktığı” belirtilen açıklamada, bunun üzerine cesetlerin incelenmek üzere İsrail’e nakledildiği ve ardından cesetlerin, 3 İsrailli esire ait olduğunun doğrulandığı kaydedilmişti. Ayrıntılı incelemenin ardından cesetlerin, Yotam Haim ve Samer Talalka adlı esirler ile ailesinin adının yayımlanmasını istemediği bir esire ait olduğunun belirlendiği açıklanmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Futbol dünyasını tokatlayan tokatlayana!

Yüksek kar vaadiyle 10 kişiyi 300 milyon TL dolandırdığı ileri sürülen, intihar girişiminde bulunup sonrasında …

Bir yanıt yazın