Soykırımcı Netanyahu: Savaşın ekonomik maliyetini tereddüt etmeden ödeyeceğiz

İsrail’in havadan ve karadan saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi’ndeki savaşın kendilerine ekonomik maliyetler çıkardığını belirten İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bunları tereddüt etmeden ödeyeceklerini belirtti.
Hamas’a karşılık veren İsrail, üç haftayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde hedef gözetmeksizin orantısız güç kullanmayı sürdürüyor.

Savaş ekonomisine ilişkin konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, para musluklarının açılması ve ihtiyacı olan herkese para dökülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ile ortak basın toplantısı yapan Netanyahu, “Savaş bize ekonomik maliyetler çıkardı ama bunları tereddüt etmeden ödeyeceğiz.” diye konuştu.

İsraillilere mali yardım ve destek paketleri

Maliye Bakanı Smotrich de İsrail ordusunda yedek asker olarak göreve alınan kişilere, çatışma bölgelerinden tahliye olan İsraillilere ve ülke genelinde işletmelere bir dizi mali yardım ve destek paketi açıkladı.

Smotrich, ülke genelinde gelir vergisi, sosyal sigorta ve diğer ödemelerin kasım için askıya alındığını ve silah altına alınan askerlerin vergilerinin ikinci bir emre kadar tahakkukunun durdurulduğunu ifade etti.

Ülke genelindeki çatışma bölgelerinden tahliye edilen 160 bin kişinin yaklaşık 25 bininin hotellere yerleştirildiğini bunun da hazineye maliyetinin ayda yaklaşık 376 milyon dolar olduğuna işaret eden Smotrich, bu bölgelerden tahliye edilenlerin maaşlarının da hazineden ödeneceğini aktardı.

Filistin yönetiminin vergi payı konusuna değinilmedi

Netanyahu ile Smotrich’in hükümette fikir ayrılığına yol açan Filistin yönetiminin vergi paylarının ödenmesi veya kesilmesi konusuna değinmemesi dikkat çekti.

Smotrich, daha önce Filistin yönetimini çözüm ortağı değil sorun kaynağı olarak göstermiş, Filistin tarafının vergi payının ödenmeyeceğini açıklamıştı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ise güvenlik kabinesinde Filistin yönetiminin vergi payının ödenmesi gerektiğini belirtmişti.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Filistin yönetiminin 7 Ekim’deki saldırıları terör saldırısı olarak açıklaması ve kınaması gerektiğini belirterek Smotrich’in kararına destek olmuştu.

Buna karşın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail hükümetinin Filistin yönetiminin vergi payını ödemesi gerektiğini belirterek İsrail’den paranın gönderilmesini talep ettiklerini açıklamıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın