TMT’ye illegal örgüt diyen Halk TV’nin cezası kesildi

RTÜK, 4 televizyon yayıncısını yayın durdurma ve idari para cezalarına çarpptırdı. RTÜK,TMT’ye illegal örgüt diyen Halk TV’nin cezasını kesti. RTÜK, Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve yüzde 5 oranında idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

RTÜK, Kıbrıs Türk’ünün haklı mücadelesinin yılmaz savunucusu olan Türk Mukavemet Teşkilatına iftira atan Ayşenur Arslan’ın sözleri nedeniyle Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verdi.
Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tepki çeken sözleri mercek altına aldı. Halk TV’de yayınlanan “Medya Mahallesi” programında sunucu Ayşenur Arslan’ın Türk Mukavemet Teşkilatı’nı “suikastlar yapan illegal bir örgüt” olarak adlandırması Yasa ihlali olarak görüldü.
Sözlerin toplumun milli ve manevi değerlerini aşağıladığı kanaatine varan RTÜK, Halk TV’ye 5 kez program durdurma ve yüzde 5 oranında idari para cezası müeyyidesi uyguladı.
SOYLU’NUN KİŞİLİK HAKLARINA DA SALDIRMIŞLARDI
KRT’nin “Olağan İşler” programında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kişilik haklarına saldırı içerikli hakaret ve iftira niteliğinde ifadelere yer verilmesi yaptırım getirdi.
Yayında Bakan Soylu’nun yasa dışı kişi ve ilişkilerle birlikte anılması, dayanağı olmayan bazı iddiaların gündeme getirilmesi 6112 sayılı Yasada geçen yayıncılık ilkelerinin ihlali olarak değerlendirildi.
Üst Kurul, KRT’ye üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uyguladı.
“AL SANA HABER”…
Flash TV’nin ”Al Sana Haber” isimli programında Erkan Özerman’ın konu ettikleri kişiler hakkında ağır hakaret ve küfürleri yayında seslendirmesi RTÜK engeline takıldı.
Yayın sırasında birden çok defa “ge.. zekalı, o.. pu“ ve benzeri sözlerin konuşulduğunu belirleyen Üst Kurul, yayıncı kanala üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.
TGRT’YE YALAN HABER CEZASI
TGRT HABER’in “Ekrem Açıkel ile Ana Haber” programı hakkında hazırlanan rapor da kurulun gündemindeydi. Söz konusu yayında sunucunun Türkiye’de yapılan reyting ölçümleri ile verdiği yanlış bilgilerin tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini ihlal ettiği ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olduğu değerlendirildiğinden yayıncı televizyona üst sınırdan idari para cezası verildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Turgut Altınok’tan üniversite öğrencilerine “ücretsiz ulaşım” sözü

Üniversite öğrencileriyle buluşan Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Turgut Altınok’tan müjde üstüne müjde …

Bir yanıt yazın