Sende mi Brütüs? Dubai merkezli iki şirketten Hafter’e paralı asker desteği!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Birleşmiş Milletler gizli raporunda, Libya’da darbeci Hafter’in Trablus’u ele geçirmesine destek olmak için ülkeye kısa süreliğine Batılı paralı askerler gönderdiği ortaya çıktı.
ABD merkezli yayın organı Bloomberg’in ulaştığı BMGK Libya Yaptırım Komitesinin gizli raporunda, yabancı paralı askerlerin Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) serbest bölgelerde kayıtlı ”Lancaster 6 DMCC” ve ”Opus Capital Asset Limited FZE” şirketleriyle bağlantılı oldukları belirtildi.
HAFTER’E HELİKOPTER, İHA VE SİBER DESTEK
Paralı askerlerin Haziran 2019’da iyi finanse edilen özel askeri şirket adına Hafter’e destek için Libya’ya gittikleri ifade edilen raporda, raporun içeriği hakkında konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen iki diplomat ise ”Opus” ve ”Lancaster 6” şirketlerinin Hafter güçlerini helikopter, insansız hava aracı ve siber yollarla desteklediğini söyledi.
TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNİ SABOTE EDECEKLERDİ
Diplomatlar, raporda bahsedilen Batılı paralı askerlerin, BM tarafından tanınan, ”Türkiye’nin destek verdiği Libya hükümetine silah sevkiyatını sofistike operasyonla helikopter ve botlarla durdurmayı vadettiklerini” belirtti.
BİRKAÇ GÜN SONRA MALTA’YA KAÇTILAR
Güney Afrika vatandaşı Steve Lodge liderliğindeki yaklaşık 20 kişilik ekibin Haziran 2019’un sonlarında Libya’ya geldiği ve birkaç gün sonra aniden botlarla Malta’ya gittiğine dikkati çekilen raporda, BM uzmanlarının bu ani çekilmenin nedenini belirleyemediği kaydedildi.
DİĞER GRUBUN LİDERİ, AVUSTRALYALI HAVA PİLOTU
Batılı paralı askerlerle ilgili bilgiye de yer verilen haberde, ”Lancaster 6” nın Avustralyalı eski hava kuvvetleri pilotu Christiaan Durrant tarafından yönetildiği belirtildi.
6 ASKERİ HELİKOPTER VE 37 ASKERİ SEVKİYAT
Libya’ya 6 eski askeri helikopter gönderildiği ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’e gizli hava köprüsü yoluyla silah temin ettiği bildirilen raporda, ocak ayı başlarında silah taşındığı iddiaları üzerine BM uzmanlarının en az 37 uçuşa dair soruşturma yürüttüğü bilgisi paylaşıldı.
KARMAŞIK ŞİRKET AĞI
Raporla ilgili bilgi veren diplomatlar, söz konusu uçuşların askeri teçhizatın teslimatını gizlemek için BAE, Kazakistan ve İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı karmaşık şirket ağı tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Savunmada milli ve yerli adım: Nüfuz edici bomba Mehmetçiğin emrinde

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Türk savunma sanayisindeki yerli ve milli teknolojiler başarıdan başarıya koşarken, ithal …

Bir cevap yazın