İran’dan ABD’ye 52 hedef cevabı: Çatışmada 5 ile 2’nin yeri netleşir

ABD Başkanı Trump’ın “Yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız” tehdidine Tahran yönetiminden cevap geldi. İran Ordusu Başkomutanı Musavi “İleride, cesaretlerinin yeteceğinden şüphelendiğim olası bir çatışmada 5 ve 2 sayılarının hangi yere ait olacağı netleşir” açıklaması yaptı.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani öldürülmesinin ardından İran’a yönelik “Yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız” tehdidine Tahran yönetiminden cevap geldi.
“5 İLE 2’NİN HANGİ YERE AİT OLDUĞU NETLEŞİR”
İran Ordusu Başkomutanı Musavi, İran Devlet Radyo Televizyon Kurumu’nun (IRIB) yayınladığı açıklamasında, Washington’un İran’daki 52 hedefe saldırmaya cesaret edemeyeceğini söyledi.
Musavi “İleride, cesaretlerinin yeteceğinden şüphelendiğim olası bir çatışmada 5 ve 2 sayılarının hangi yere ait olacağı netleşir” ifadelerini kullandı.
NE OLMUŞTU?
ABD ile İran arasındaki gerilim, geçen hafta İran destekli Ketaib Hizbullah örgütünün, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Kerkük’teki K1 askeri üssüne roket saldırısı yapmasıyla tırmandı.
31 roketle yapılan saldırıda, bir ABD’li sözleşmeli personel ölmüş, birçok Amerikan askeri de yaralanmıştı. Bu saldırı üzerine ABD de örgüte ait Irak ve Suriye’deki 5 üsse hava saldırısı düzenlemiş, buna karşılık ise Şii milisler, Irak’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğine saldırmıştı.
Bölgeye asker sevk eden ABD, Irak’a da baskı uygulayarak Bağdat Büyükelçiliğinin önünde Şii milisleri dağılmasını sağlamıştı.
Daha sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.
İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise ABD saldırısının intikamının alınacağını söylemişti.
Gün içinde İran destekli Şii milislerin ABD askerlerinin konuşlu olduğu bazı üslere roket ve füzelerle saldırı düzenlediği ancak saldırılarda ölen ya da yaralananların olmadığı belirtilmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur’un kafası neden karışık?

Aziz Dağtekin Yazdı Ankara’daki siyasi gelişmeler baş döndürüyor. 31 Mart seçimlerinden sonra hezimete uğrayan Ak …

Bir yanıt yazın