Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Ortadoğu yanıyor, katil İsrail durmuyor!

Ortadoğu yanıyor, katil İsrail durmuyor!

İran Devrim Muhafızları lideri Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Ortadoğu tansiyon yükselirken, dikkat çeken bir görüşme Batı Kudüs’te yaşandı. İran’ın misilleme tehdidine karşı güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye çıkaran İsrail’den, Filistin aleyhine bir adım daha attı. Netanyahu, Trump’ın temsilcis Avi Berkowitz’la bir araya gelerek Filistinlilerin büyük tepkisini çeken ‘Yüzyılın Anlaşması’nın detaylarını görüştü.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump’ın asistanı ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Avi Berkowitz’la, Washington yönetiminin İsrail-Filistin sorununa ‘çözüm bulmak’ amacıyla hazırladığını iddia ettiği ‘Yüzyılın Anlaşması’ planını görüştü.
İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu dün akşam Batı Kudüs’teki Başbakanlık konutunda Trump’ın temsilcisi Berkowitz’i kabul etti.
ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Netanyahu ile Berkowitz, Yüzyılın Anlaşması planını görüştü.
Başbakanlık Basın Ofisi, görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.
YÜZYILIN ANLAŞMASI NEDİR?
Trump’ın İsrail-Filistin meselesine ‘çözüm bulmak’ amacıyla hazırladığı öne sürülen ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının detayları netleşmese de uluslararası basında, buna ilişkin bazı bilgiler yer alıyor.
Haberlere göre, anlaşma, Kudüs’ün tamamının İsrail’e bırakılması ve Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içeriyor.
Planda, İsrail’in topraklarından sürdüğü 6 milyona yakın Filistinli mültecinin dönüş hakkına ise değinilmediği dile getiriliyor.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ‘Yüzyılın şamarı’ olarak nitelendirdiği planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkının lehine hiçbir şey içermediği ifade ediliyor.
İsrail’de 1 yılı aşkın süredir devam eden koalisyon krizi nedeniyle söz konusu planın detayları henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

About admin

Göz Atmak İster misiniz?

Dev kum fırtınası bir kenti böyle yuttu! Korku filmi gibi

Aylardır süren orman yangınlarıyla mücadele eden Avustralya’da, bu kez de kum fırtınası yaşandı. Yeni Galler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com