Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Macron ile Merkel’in gündemi Türkiye’nin doğalgazı!

Macron ile Merkel’in gündemi Türkiye’nin doğalgazı!

Türkiye’nin doğalgazı bulduğu iddiaları üzerine AB’de de hareketlik yaşandı. Macron ile Merkel Türkiye’nin D.Akdeniz’deki durumunu değerlendirdi.
Avrupa Birliği’nden gelen tüm tehditlere rağmen Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini sürdüren ve bölgeye donanmasını gönderen Türkiye, dengeleri değiştirdi. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün için “müjdem var” duyursu doğalgazın bulunduğu şeklinde yorumlanması, Avrupa Birliği’ni de harekete geçirdi.
MACRON İLE MERKEL BİR ARAYA GELDİ
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında kritik Doğu Akdeniz görüşmesi gerçekleşti. Daha sonra Merkel, Macron ile Fransa’nın güneyindeki Bregançon Kalesi’nde yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.  Görüşmede, Çin, ABD, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin ele alındığını ve Avrupa Birliği’nin (AB) jeopolitik bir aktör olarak ortaya çıkması gerektiği üzerine konuştuklarını belirten Merkel, “Avrupa tek sesle konuşursa güçlü olur.” dedi
DOĞU AKDENİZ MESELESİ
Merkel, Akdeniz’in doğusundaki durumun çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bizim orada gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var. Orada kritik bir durum var.” değerlendirmesinde bulundu.  Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde iyi bir sonuç çıkabileceğini belirten Merkel, böylece iş birliğinin mümkün olabileceğini dile getirdi.
Merkel, AB’ye üye devletlerin egemenliğine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini kaydetti.  Gerilimi tırmandırarak değil, konuşarak sorunların çözümünden yana olduklarını ifade eden Merkel, “Bu tüm taraflar için geçerli.” ifadesini kullandı. Merkel, Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun oluşması için çaba sarf ettiklerini anlattı.
MACRON: DOĞU AKDENİZ’DE ULUSLARARASI HUKUKU KORUMA İRADESİNE SAHİBİZ”
Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise AB’nin Doğu Akdeniz’de egemenliğini korunması gerektiğini belirtti.
AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını yineleyen Macron, Akdeniz bölgesinin istikrara kavuşması gerektiğini ve bu konuda Berlin ve Paris’in hemfikir olduğunu ifade etti. Macron, “Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz.” ifadesini kullandı.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Pandemi sürecinde Türkiye attığı adımlarla pozitif büyüyen iki ülkeden biri oldu

Türkiye ekonomisi bugün TÜİK'in açıkladığı verilere göre tüm olumsuzluklara rağmen 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 1.8 büyümeyi başardı. Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey, 'Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında en güçlü iyileşme gösteren ülkeler arasında.' dedi. Tüm ekonomilerinin zor dönemden geçtiği süreçte Türkiye attığı adımlarla pozitif büyüme gösteren iki ülkeden biri [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.