Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeyi terk etmesi kararı aldı!

Irak Meclisi, ABD güçlerinin ülkeyi terk etmesi kararı aldı!

Irak parlamentosu, ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Ayrıca, Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ABD Büyükelçiliği’ninin kapatılmasını istedi.
HÜKÜMETE YETKİ VERİLDİ
Irak parlamentosu, oy çokluğuyla, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması kararı aldı. Parlamentoda yapılan olağanüstü oturumda, oy çokluğuyla ABD ve diğer yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına karar verildi.
Parlamentodan yapılan açıklamada, kararın uygulanması yükümlüğünün hükümette olduğu belirtildi.
SLOGAN ATTILAR
Oylamanın ardından Şii vekiller mecliste, “ABD’ye hayır”, “Mühendis’e evet, Süleymani’ye evet” ve “Ey işgalci çık dışarı” sloganları attı.
SADR’DAN ‘DİRENİŞ BİRLİKLERİ’ ÇAĞRISI
Öte yandan, “Amerikan elçiliğini kapatın. ABD ile işbirliği suç olarak tarif edilsin” çağrısında bulunan Sadr Hareketi lideri Mukteda es Sadr, Irak’taki ve bölgedeki tüm güçlere Uluslararası Direniş Birlikleri kurulması çağrısında bulundu.
ÜSLERİN KAPATILMASI İSTENDİ
Sadr, meclise hitaben yaptığı açıklamada, ABD ve Irak arasındaki güvenlik anlaşmasının lağvedilmesi ve ABD Büyükelçiliğininin acilen kapatılmasını talep etti. Iraklı Şii siyasi lider, ülkedeki ABD askerlerinin yer aldığı üslerin de kapatılmasını istedi.
“TÜM DİRENİŞÇİLER ACİLEN TOPLANMALI”
Sadr, “Tüm direnişçiler (Şii milis güçleri) acilen toplanmalı ve uluslararası direniş gücünü oluşturmalı” ifadesini kullandı

About admin

Göz Atmak İster misiniz?

Rumlar’ı sondaj korkusu sardı: Bilgiler Türkiye’nin elinde

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de, Rumların sözde ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yer alan 8’inci parselde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com