Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / İki Çinli elmayı ‘yedi’ bitirdi!

İki Çinli elmayı ‘yedi’ bitirdi!

ABD’de mühendislik okuyan iki Çinli öğrenci, ülkelerinden sipariş ettikleri sahte iPhone’ları şirketin ABD’deki mağazasına götürüp ‘Bozuldu’ diyerek değiştirdi. Aynı yöntemle farklı mağazalardan yüzlerce cihaz alan dolandırıcılar şirketi 5 milyon TL dolandırdı.

ABD’nin dünyaca ünlü akıllı telefon üreticisi Apple, şu sıralar büyük bir dolandırıcılığın şokunu yaşıyor. Amerikan medyasına yansıyan vurgunun boyutu ise şaşkanlık yarattı. Dünyayı şaşkına çeviren soygun iki yıl önce Oregon eyaletinde başladı. Burada mühendislik öğrencisi olan iki Çinli, kolay yoldan para kazanmak için kirli yöntemi devreye soktu. Ülkelerinden sahte cihaz siparişi veren iki kafadar bunları bulundukları bölgedeki Apple mağasına götürerek “Telefon çalışmıyor, sorun var” dedi. Soyguncular, yalan beyanla cihazlarını değiştirip sıfır telefon almayı başardı.

Kirli yöntemin işe yaradığını gören ikili, benzer şekilde yıllar boyunca çok sayıda mağazaya giderek yeni telefonları stoklarına ekledi. Çeşitli bahaneler bulan Çinli öğrenciler, sahte cihazları sıfır ve orijinal iPhone’lar ile değiştirmeye başladı. Şebeke kuran ikili, aldıkları yeni ve orijinal iPhone’ları internet üzerinden uygun fiyatlara sattı. ‘Cihazım bozuldu’ yöntemi sayesinde bugün kadar 895 bin doları ceplerine indiren dolandırcılar, dev şirketin olayı geçte olsa fark etmesi üzerine kıskıvrak yakalandı. Eve baskın yapan polis, evde 300 adet sahte iPhone ele geçirdi.

Polis ekiplerinin saklanmış halde buldukları cihazların da değiştirilmek üzere hazırda tutulduğu ortaya çıktı. Yaklaşık iki yıl boyunca sürdürdükleri sahtekarlığın gün yüzüne çıkması üzerine öğrenciler gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmak üzere nezarethaneye gönderildi. Öğrencilerin ne kadar ceza alacağı henüz belirsizliğini korurken, Apple son yılların en büyük sahtecilik operasyonuna ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Şaşkınlık yaratan dolandırıcılığın ardından bu kadar uzun süre ve bu kadar büyük boyutta ürünün kontrol edilmeden nasıl değiştirildiği ise tartışma yarattı.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Koca’dan Kılıçdaroğlu’na aşı tepkisi: Maksatlı ifşaatla ne umuyorsun?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun aşı ile ilgili algı operasyonlarına sert tepki göstererek 'Çin’le aramızda kesinlikle 'bedava aşı' anlaşması olmamış, Devletimiz Sinovac ile anlaşılan bedellerin dışında hiçbir ödeme yapmamıştır. Türkiye'nin iki ordusu var. Biri ülkeyi, biri 83 milyonun sağlığını koruyor. İkisi de siyasi çıkar amaçlı ithamlarla yıpratılmaya gelmez.' dedi. Koca sosyal medyadan [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.