Zulüm altındaki Mescid-i Aksa’da 150 bin kişi yan yana saf tuttu

Ramazan ayının üçüncü Cuma gününde, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da, 150 bin kişinin teravih namazını kıldığı aktarıldı.

Gazze’deki binlerce sivilin ölümüne neden olan İsrail, Ramazan ayında da saldırılarına devam ediyor. İsrail, özellikle Gazze halkının Mescid-i Aksa’ya erişimini sınırlıyor ve gençlerin girişine izin vermiyor.

150 bin kişi yan yana saf tuttu

Buna rağmen, Mescid-i Aksa’nın yönetiminden sorumlu Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin açıklamasına göre, engellemelere rağmen bugün yatsı ve teravih namazına 150 bin Müslümanın katıldığı belirtildi.  Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapan Eski Şehir’in tarihi dar sokaklarında terahihe gelenler dolayısıyla yoğunluk yaşandı.

Mescid-i Aksa’da İsrail polisinin Filistinlilere müdahalesi

İsrail polisi, 7 Ekim 2023’ten sonra Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine izin vermemiş, cuma namazlarına haftalarca yaklaşık 5 bin kişilik cemaat gelebilmişti.

İsrail polisi ile Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin verilmeyen Filistinliler arasında arbede yaşanmıştı. İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve TOMA’lardan sıkılan pis kokulu suyla saldırmıştı. Ramazan ayında İsrail polisinin kısıtlamaları hafifletmesiyle Mescid-i Aksa’da bugün 120 bin kişi cuma namazını kılmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003’te inşa edilen beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor.  İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şeria’daki Filistinlilerin Kudüs’e geçişine izin vermiyor. Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967’den beri İsrail işgali altında tutuluyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Vahşet! Boşanma aşamasındaki eşine önce tecavüz etti sonra da katletti

Oğlunun yanına gitmek üzere kapıyı açan Yonca Kazan Coşkun, bu sırada içeri giren boşanma aşamasındaki …

Bir yanıt yazın