İsrail ağlıyor: Türkiye, savaş gücünde bizi geçti!

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün raporunda, İsrail’in savaş gücünde yaşanan azalış ön plana çıktı. Raporda yer alan Türkiye ise bulunduğu konum itibariyle dikkat çekti.
Türkiye’nin savunma sanayindeki çarpıcı ilerlemesi ve artan askeri gücü, dünya genelinde dikkatleri üzerine çekiyor.

Son yıllarda yapılan önemli yatırımlar ve stratejik hamlelerle, Türkiye, savunma sanayinde kendi kendine yeterli bir konuma ulaşmış durumda.

Bu başarılar, sadece ulusal sınırlar içinde değil, aynı zamanda uluslararası alanda da geniş yankı uyandırıyor.

İsrail’in askeri gücü düşüşte

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmada, İsrail’in savaş gücünde yaşanan düşüş dikkat çekti.

Geleneksel savaş yeteneklerini ölçen Küresel Ateş Gücü Endeksi’nde (PwrIndx) İsrail’in gerilemesi, Türkiye’nin ise sıralamadaki öne çıkışı göze çarptı.

Türkiye dünya genelinde 8. sırada

İsrail listede 10 yıl önce 11. sıradayken, İran’ın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle 17. sıraya düştüğü belirtildi.

Jerusalem Post’un aktardığı habere göre, İsrail bu sıralamada Ortadoğu’nun dördüncü en güçlü devleti konumunda bulunurken, Türkiye dünya genelinde sekizinci sırada yer alıyor.

Sıralama nasıl hesaplanıyor?

Bu sıralama, ülkelerin konvansiyonel savaş yeteneklerini temsil ediyor. İnsan gücü, hava gücü, doğal kaynaklar, finansal güç ve coğrafi konum gibi faktörler, ülkelerin puanlarını belirliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evlenecek çiftlerin ziynet, balayı hariç 600 bin ₺’ye ihtiyacı var!

Evlilik aşamasında yapılan harcamalar, evlilik yolundaki gençlerin önünde engel oluşturmaya devam ediyor. Evlilik teklif ederken …

Bir yanıt yazın