Sarıyer’deki Klise saldırısında “Polonya” detayı!

Sarıyer’de bir kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırı sonrası zanlıların kaçtığı araç, Beylikdüzü’nde terk edilmiş halde bulundu. Tetiğe basan DEAŞ’lı teröristlerin kullandığı araçtaki “Polonya” detayı dikkat çekti.

İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Kilisesi’nde pazar ayini sırasında meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının yankıları sürerken, soruşturma çerçevesinde yakalanan DEAŞ’lı terörist de dahil hücrede yer alan 28 şüphelinin polisteki sorgusu devam ediyor. Çok yönlü olarak yürütülen soruşturmada saldırının şifreleri çözülüyor.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasındaki silahlı saldırının ardından başlattığı çalışmayı sürdürüyor.

RUS VE TACİK KÖKENLİ SALDIRGANLARIN KAÇTIĞI OTOMOBİL BEYLİKDÜZÜ’NDE BULUNDU

Saldırganlar Tacikistan uyruklu A.K. ile Rus uyruklu D.T’nin olaydan sonra kaçtığı yabancı plakalı otomobilin bulunmasına yönelik çalışma yapan ekipler, saha ve güvenlik kamerası kayıtları incelemelerine devam etti.

POLONYA PLAKALI OTOMOBİLİN YAKLAŞIK BİR YILDIR TRAFİKTE İZİ YOK

Tuncer Cihan adlı vatandaşın hayatını kaybettiği saldırıda teröristlerin olay yerine giderken kullandıkları “kayıp” otomobille ilgili yeni gelişme yaşandı. Yapılan çalışmalar sonucunda ekipler, olayda kullanılan otomobile ulaşıldı.

2022 yılında ülkeye giriş yaptığı saptanan ve yaklaşık bir yıldır PTS (Plaka Tanıma Sistemi) kayıtlarında trafik izi düşmeyen Polonya plakalı Hundai marka otomobilin, Beylikdüzü’nde otluk bir alanda ağaç altında terk edilmiş halde bulundu.

Bulunan otomobil, Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri ve terörle mücadele ekipleri tarafından hassas şekilde incelemeye alındı.

Eylemde tetiğe basan DEAŞ’lı teröristlerce olay yerine giderken kullanılan araçtan elde edilen parmak izleri ile ilgili rapor soruşturma dosyasına girecek.

“UYUYAN HÜCRE” OLARAK FAALİYET GÖSTERDİLER

Eylemin perde arkasına ilişkin yürütülen soruşturma devam ederken, zanlıların Türkiye’deki bağlantıları, kimlerle irtibat kurdukları, saldırıda kullandıkları silahları ve mermileri nereden temin ettikleri mercek altına alındı.

Kanlı saldırıya ilişkin soruşturmada öne çıkan ayrıntılar arasında, yurda giriş tarihleri ve “uyuyan hücre” olarak faaliyet gösterdikleri dönemdeki yaşamsal faaliyetleri yer alıyor.

RESTORANDA MÜŞTERİLERE SERVİS AÇAN İKİ “GARSON” TERÖRİST

Hücre üyeleri hakkındaki çarpıcı detaylara göre faillerin Bahçelievler ilçesinde hizmet veren bir sushi restoranında çalıştıkları ortaya çıktı. Bir süreden beri söz konusu restoranda “garson” olarak çalıştıkları öğrenilen şahısların, maddi giderlerini kayıt dışı çalıştıkları bu işyerinden aldıkları maaşla karşıladıkları anlaşıldı.

SALDIRGANLAR, KİLİSE ÇEVRESİNDE AYRI AYRI KEŞİF YAPMIŞ

Kilisedeki ayin sırasında gerçekleştirilen saldırıyla ilgili soruşturmayı derinleştiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve TEM ekipleri, olayın meydana geldiği Sarıyer’deki Santa Maria İtalyan Kilisesi çevresinde keşif faaliyetine rastladı.

İki terörist ile onlara yardım ve yataklık eden hücredeki diğer kişilerin görev dağılımında kilise çevresinde keşif ve gözetleme faaliyetinde bulundukları anlaşıldı.

Saldırganların söz konusu bölgeye keşif için fraklı günlerde ayrı ayrı gittikleri, bunlara öncülük eden 5 şüphelinin ise olay gününden bir gün önce kamera ve kaçış planı için çalıştıkları öğrenildi.

30 ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Santa Maria Kilisesi’nde önceki gün yaşanan silahlı saldırı sonrası başlatılan çalışma kapsamında, saldırıyı gerçekleştiren ve onlarla bağlantılı olduğu değerlendirilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti.

ŞÜPHELİLERDEN 23’Ü SINIR DIŞI EDİLDİ

Operasyonda yakalanan 51 şüpheliden 23’ü, olayla bağlantıları bulunmadığı gerekçesiyle idari işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edilmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Almanya’dan savaşı körükleyecek karar!

Alman hükümeti, askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya yeni Patriot hava savunma sistemi tedarik edecek. Almanya …

Bir yanıt yazın