Frana’daki Osmanlı korkusu hala dinmemiş! Hollande: Erdoğan’ın Osmanlı hayali var

François Hollande, Karabağ meselesini değerlendirirken, Türkiye’nin Osmanlı’yı yeniden canlandırmaya çalıştığını söyledi. Hollande, “Ermenistan’ın sınırlarını garanti altına almalıyız. Fransa ön safta olmalı” dedi.
Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Hollande, Azerbaycan toprağı Karabağ’da yaşananlardan üzüntü duyuyor.

Ermenistan’ın müttefiklerinden Paris, Erivan yönetimine askeri destek vermenin yollarını arıyor.

“Fransa için rezillik, Avrupa için utanç”

Bölgede oluşan tabloya değinen Hollande, “Ermenistan’ı terk etmek Fransa için rezillik, Avrupa için utanç.” dedi.

120 bin Dağlık Karabağ Ermenisi’nin “çaresizce” anavatanlarına kaçmaya çalıştığını belirten Hollande, “Etnik temizlik devam ediyor.” diyerek, asılsız iddialar halkasına kendisini de ekledi.

“Erdoğan’ın Osmanlı hayali var”

Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğine işaret eden Hollande, şu görüşünü paylaştı:

Osmanlı hayalinden vazgeçmeyen (Cumhurbaşkanı) Erdoğan, Azerbaycan’ı bu hamlesinde olabildiğince ileri gitmeye zorluyor.

“Putin intikam alıyor”

Hollande, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tüm bu yaşananlarda katkısı olduğunu savundu.

Fransa’nın eski lideri, “Ukrayna’da başarısız olduktan sonra Kafkasya’dan intikam almayı planlıyor.” dedi ve ekledi:

Ermenistan’ın Rus kontrolü olmadan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu göstermeye kararlı.

“Vakti geldi: Fransa ön safta olmalı”

Ermeni basınında yer alan haberlere göre, “Avrupalılar ise yeni tedarik kaynaklarını kaybetmemek için Bakü’yü koruyorlar. ” iddiasında bulunan François Hollande, şöyle devam etti:

Amerikalılar Ukrayna’ya yardım etmek için çok şey yapıyor ama Kafkasya’nın kendilerine çok uzak olduğunu düşünebilirler.

Ermenistan’ın sınırlarının kutsal olduğunu ve garanti altına alınması gerektiğini kararlı ve ikna edici bir şekilde ilan etmenin vakti geldi. Fransa ön safta olmalı.

Macron: Ermenistan’ın toprak bütünlüğü tehlikede

Öte yandan, Fransa’nın mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bakü’yü Ermenistan sınırlarını “tehdit etmekle” suçlamaya çalıştı.

Macron, Azerbaycan’ın kendi toprakları olan Karabağ’da yeniden hakimiyet kurmasının ardından, Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü yakından takip ettiğini söyledi.

Fransız lider, “Fransa, şu anda Ermenistan’ın toprak bütünlüğü konusunda çok dikkatli. Çünkü tehlikede olan şey bu.” iddiasında bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Turgut Altınok’tan üniversite öğrencilerine “ücretsiz ulaşım” sözü

Üniversite öğrencileriyle buluşan Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Turgut Altınok’tan müjde üstüne müjde …

Bir yanıt yazın