Arap turistlerin Körfez ülkelerine dönüş yolculuğu başladı

Yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek için Körfez ülkelerinden gelen Arap turistler ülkelerinde okul sezonunun başlayacak olması nedeniyle dönüşe geçti.
Yaz aylarıyla birlikte yerli ve yabancı milyonlarca vatandaş Türkiye’ye akın etti.

Türkiye’ye gelen turistler sayısı her geçen gün artarken son yıllarda büyük çoğunluğu Arap turistler oluşturuyor.

Bodrum, Fethiye, Antalya ve Alaçatı’nın ardından Karadeniz, turizmde büyük bir ivme kazanmaya başladı.

Özellikle Trabzon’a gelen Arap turistler esnafın yüzünü güldürüyor.

Turistlerin dönüşü başladı

Trabzon Havalimanı bu yılın Temmuz ve Ağustos ayı itibariyle iç ve dış hatlarda önemli yoğunluk yaşandı.

Son günlerde bu yoğunluk Arap turistlerin yeni eğitim öğretim yılının başlayacak olması nedeniyle ülkelerine dönüşe geçmeleri ile daha da arttı.

Trabzon Havalimanı’na tarifeli seferlerin yanı sıra 10 ülkeden charter seferler yapılırken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Ürdün, Umman, Katar, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan direkt seferlerin yanı sıra Hollanda, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin çeşitli şehirlerinden de Trabzon’a direkt uçuşlar gerçekleştiriliyor.

“1 milyon 500 bin bandında yerli ve yabancı turist Trabzon’a geldi”

Trabzon’daki turizm sezonunun seyri ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tuna, Ortadoğu’daki okul sezonunun açılması ile Arap turistlerin ülkelerine dönmeye başladığını söyledi.

Tuna şu ifadeleri kullandı:

Bu sezon Mayıs-Haziran aylarında turist sayısı beklediğimiz seviyede olmadı. Temmuz ayı itibariyle bir hareketlenme oldu. Geçtiğimiz seneye göre baktığımızda yüzde 20-30 oranında bir artış söz konusu.

Fakat geldiğimiz noktada özellikle Ağustos’un 20’si itibariyle Ortadoğu’da okulların açılmasıyla beraber günlük 35 olan dış hat uçuşları 26-27’ye kadar düştü. Yani bakıldığı zaman ortalama yüzde 20 oranında bir düşüş söz konusu.

Bunu sayıyı Eylül sonu itibariyle de yüzde 40 olarak öngörüyoruz. Bu yaz ortalama 1 milyon 500 bin bandında yerli ve yabancı turist Trabzon’a geldi.

Başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Dubai olmak üzere Avrupa ülkelerinden de Almanya’dan ve Fransa’dan yoğun bir ziyaret oldu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye, düzensiz göç açıklamakta transit bir ülke olmaktan çıktı

Düzensiz göçle mücadeleler sonucunda Türkiye transit bir ülke olmaktan çıktığını ve rotanın değiştiğini belirten İçişleri …

Bir yanıt yazın