Depremler sebebiyle oluşturulan ek bütçe kanun teklifi Meclis’e sunuldu!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ortaya çıkan ek bütçe kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Yaşanan depremlerde 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti.
Binlerce ev ve iş yeri ise kullanılamaz hale geldi. Depremlerin ardından devlet-millet el ele yürütülen çalışmalarla afet bölgesini kalkındırmak için çalışmalar sürüyor.

Depremler ek bütçeye sebebiyet verdi
Türkiye ekonomisine yönelik harcamalara ilişkin bütçe belirlendikten sonra, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin izlerini silmek için bütçenin genişletilmesi ihtiyacı doğdu.

11 ili derinden etkileyen depremin bütçeye getirdiği yük için ek bütçe yapılması zorunlu oldu. 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

En yüksek bütçe AFAD’a ayrıldı
Ek bütçenin büyüklüğü 1 trilyon 119 milyar 514 milyon 513 bin TL olarak belirlendi. Bütçede en yüksek ödenek 482,2 milyar TL ile AFAD’a ayrıldı. İkinci en yüksek ödenek 279 milyar 750 milyon 936 TL ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ayrıldı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan, Mahmud Abbas’la görüştü: İsrail bu zulmün hesabını verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede, İsrail’in barbarca saldırıları …

Bir yanıt yazın