Yunanistan’da seçimin galibi Miçotakis’in partisi oldu

Yunanistan’da son dört yıldır tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi genel seçimlerin ikinci turunda ipi göğüsledi ve mecliste çoğunluğu sağladı.
Yunanistan’da 21 Mayıs’ta düzenlenen seçimde hükümetin kurulamaması sonucu yeniden sandığa gidildi.

Seçimlerin galibi on dört yıldır tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi oldu.

Katılımın yaklaşık yüzde 53 olduğu seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Yeni Demokrasi tek başına iktidara gelmek için gerekli 151 sandalye sayısını aştı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun hükümet kurma görevini vermek üzere Miçotakis’i kabul edileceği belirtildi.

En yakın rakibine 23 puan fark attı
İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre sandıkların yüzde 97,75 oranında açıldığı resmi olmayan sonuçların ardından Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40.56 ile 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazandı.

Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 17.83 oyla 47 milletvekilliği kazanarak ana muhalefet olmayı garantiledi.

PASOK-KINAL ittifakı yüzde 11.86 ile 32, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7.67 ile 20, Yunan Çözümü Partisi yüzde 4.45 ile 12, Zafer Partisi yüzde 3.7 ile 10, Özgürlük Seyri Partisi yüzde 3.17 ile 8 sandalyenin sahibi oldu.

Seçime katılmasına Yunan yargısınca izin verilmeyen eski Altın Şafak Milletvekili İlias Kasidiaris’in desteğini açıkladığı aşırı sağcı Spartalılar Partisi ise yüzde 4.68 oy oranıyla meclise 13 milletvekili sokmayı başardı.

4 Türk aday parlamentoya girdi
Batı Trakya’dan 4 Türk aday da parlamentoya girdi.

Rodop ilinde SYRIZA’dan Özgür Ferhat, PASOK Partisi’nden de geçen yıl Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan ihraç edilen İlhan Ahmet seçildi.

İskeçe ilinde ise SYRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve PASOK’tan Burhan Baran parlamentoya girmeyi başardı.

SYRIZA, Rodop’ta yüzde 33.8 ile birinci parti olurken İskeçe ilinde ise Yeni Demokrasi Partisi yüzde 30.49 ile ilk sıraya yerleşti.

21 Mayıs’taki genel seçimlerde hükümet kurulamamıştı
21 Mayıs’taki genel seçimlerde Yeni Demokrasi yüzde 40.79 oy oranı ile birinci parti olmuş ancak tek başına iktidara gelmesi için gerekli 151 sandalyeye ulaşamamıştı.

Yeni Demokrasi’yi SYRIZA yüzde 20.07 ile takip ederken PASOK-KINAL yüzde 11.46, KKE yüzde 7.23, Yunan Çözümü yüzde 4.45 oranında oy almıştı.

Katılım oranının yüzde 61.1 olduğu seçimlerde yüzde 3’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 olmuştu.

21 Mayıs’taki genel seçimde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına ulaşamayınca 25 Haziran’da tekrar sandığa gidileceği duyurulmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Orta Doğu’daki gerilim uçuş trafiğine yansıdı

İsrail ve İran arasında yaşanan gerilimin ardından hava radar sistemlerinde görülen Orta Doğu’daki uçuş trafiği …

Bir yanıt yazın