Enerji Bakanı Fatih Dönmez: ‘Mukavemet’ gemisi filomuza katıldı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgazın karaya çıkartılmasında deniz tabanındaki işlemleri yapmak üzere filoya ‘Mukavemet’ adı verilen geminin katıldığını duyurdu.

Türkiye kendi enerjisini üretme konusunda başlattığı çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. 

Yurdun, enerjide dışa bağımlılığını sonlandıracak keşiflerde başarıyla sona gelindi.

 
Enerji kriziyle uğraşan Avrupa’nın aksine Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğalgazın karaya çıkartılması için çalışmalar sürüyor.

Deniz içideki çalışmalarda sona gelindi 
Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi karada yükselirken, Sakarya Gaz Sahası’nda ise denizin 2 bin 200 metre altındaki enerji üssü bitiyor.

Sakarya Gaz Sahası’ndan Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’ne gazı taşıyacak boruların yanı sıra deniz içerisindeki çalışmalar da sürüyor.

Bir gemi daha göreve başladı
Çalışmalarda 10 bin kişi görev alırken, 50’nin üzerinde gemi de mesaiye katılıyor.

Öte yandan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, filosuna ‘Mukavemet’ isimli bir gemi daha kattı.

Gemi ismini, Kıbrıs Türk toplumunun taksim hedefini gerçekleştirmek için faaliyet gösteren Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan alıyor. 

 
Türk Mukavemet Teşkilatı nedir
Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Salih Coşkun, 1958’de terör örgütü EOKA’ya karşı bir örgütlenme için Özel Harp Dairesi Başkanı Tümgeneral Daniş Karabelen’i görevlendirildi.

Bu görevlendirmeden kısa süre sonra Türk Mukavemet Teşkilatı kuruldu. Rauf Denktaş ve Doktor Fazıl Küçük önderliğinde kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı yani kısa adıyla “TMT”, Kıbrıs Türklerinin can ve mal güvenliğini sağlamayı amaçlıyordu.

Ayrıca Enosis’e karşı çıkmak, Türklere karşı yapılacak saldırıları püskürtmek ve anavatana olan bağlılığı sürdürmek başlıca amaçları arasındaydı.

Su altındaki çalışmalara yardım edecek 
Mukavemet gemisi, Filyos Limanı’nda demirlendi.

Su altı inşaat gemisi olarak geçen ‘Mukavemet’, daha çok su altındaki çalışmalara destek verecek.

2’den fazla robotu çalıştırıyor
100 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğindeki gemide 2’den fazla su altı robotu aynı anda çalıştırılabiliyor.

“Özel gemilere ihtiyacımız var”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını vatandaşla buluşturmak için gece-gündüz çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Karadeniz derinliklerinden nakış nakış enerji üssü inşa ettiklerini vurgulayan Dönmez şu ifadeleri kullandı,

“Bunlar için de özel nitelikli, özel gemilere ihtiyacımız var. ‘Mukavemet’ adını verdiğimiz bu gemi deniz tabanındaki işlemleri yapmak üzere filomuza katılmış durumda. Bu gemimiz de çok kısa içinde yerli gazımızı milletimizle buluşturmak için çalışan enerji filomuza katılacak.”
“Bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz”
Bunun yanı sıra geminin teknik özelliklerine değinen Dönmez şöyle dedi,

“Bu gemimizde ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek üzere donatılmış nitelikte vinçler var. Birisi 150 diğeri 40 tonluk olmak üzere. Yine şu an su altı robotları için su altı platformu hazırlanıyor. 2 bin 200 metre derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden uzaktan yapıyoruz. Adeta bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz, mühendislerimiz bu işlemleri insan eli değmeden gemi üzerinden yapabilir hale geldiler.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

PKK/KCK ile bağlantılı 62 kişinin ve 20 şirketin mal varlıkları donduruldu

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz PKK/KCK terör örgütüyle bağlantıları kesinleşen 62 kişinin ve 20 şirketin, Türkiye’deki …

Bir cevap yazın