AK Partili Erkan Kandemir’den seçim tarihi açıklaması: Güncelleme gerekli

2023 Haziran öncesine çekilen seçim için tarih henüz netleşmezken, AK Partili Erkan Kandemir’den açıklama geldi. Kandemir, seçimlerin tarihinin belli olduğunu ancak güncelleme gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa süre önce seçim tarihinin öne çekilebileceğinin sinyalini verdi, “5 ayımız var.” dedi.

Bugün de AK Partili önemli bir isimden seçime yönelik açıklama geldi.

“Güncelleme gerekli”
Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, A Haber’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Seçimin ne zaman yapılacağına ilişkin soruya Kandemir, seçimlerin tarihinin belli olduğunu ancak birkaç gerekçeyle güncellemenin gerekli olduğunu düşündüklerini söyledi.

“Temel gerekçeler var”
Türkiye’de demokratik standartlar gereği seçime katılımın, sandığa ulaşımın en yüksek seviyede olmasının temel gerekçeleri olduğunu belirten Kandemir, yaz aylarında okulların kapandığını, insanların Anadolu’ya gittiğini, tatile çıktığını hatırlattı.

“Haziran’a kalmasın”
Bu kapsamda seçim tarihini, hazirana kalmadan, millet iradesi sandığa tam olarak yansıyacak şekilde güncellemenin makul olduğuna inandıklarını dile getiren Kandemir, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkisi olduğuna, isterse bunu kullanabileceğine işaret etti.

“6 Nisan sonrasına muhalefet rıza göstermeyecek”
Kandemir, geçen yıl 6 Nisan’da, milletin iradesinin sandığa doğru yansıması motivasyonuyla Seçim Yasası’nda birtakım değişiklikler yapıldığını, bu yıl 6 Nisan’dan sonraki bir seçim tarihine muhalefet partilerinin “rıza göstermeyeceklerini ifade ettiğini” hatırlattı.

“Millet sandığa gitsin, gönül rahatlığıyla versin”
“Millet sandığa gitsin, hangi partiye, adaya oy verecekse gönül rahatlığıyla versin” isteğinde olduklarını dile getiren Kandemir, “Biz, seçime katılımıyla övünen bir ülkeyiz. Avrupa’da seçime katılımın en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesiyiz. Dolayısıyla bunu muhafaza edelim istiyoruz.” dedi.

“Cumhur İttifakı olarak değerlendiriyoruz”
Bu açıdan baktıklarında, seçim tarihi güncellemesinin makul olduğuna inandıklarını belirten Kandemir, şunları kaydetti:

“Burada konuşulan tarihler var. Bu tarihlerden bir tanesi Cumhurbaşkanı’mız karar aldıktan 60 gün sonra seçime gidilecek şekilde değerlendirilebilir. Yani bu tarihlerin hepsi hem parti içerisinde konuşuluyor hem Cumhur İttifakı olarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz.

“Bu değerlendirmeler genel başkanlara iletilecek”

Karşılıklı heyetler değerlendirmelerini yaptıktan sonra, bu değerlendirmeler genel başkanlara iletilecek. Ama istiyoruz ki bu iş hazirana kalmasın, hazirandan önce, bayram sonrası inşallah seçime gidelim, sandık milletimizin önüne gelsin, milletimizin iradesi tecelli etsin.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın