Amasra’daki maden faciasında metan gazında saklı 12 dakikanın sırları!

41 madencinin şehit düştüğü grizu patlaması sonrasında metan gazı verilerine ulaşıldı. Verilerin 12 dakika öncesine ait olduğu belirtilirken, hala hangi galeride patlama yaşandığı bilinmiyor.
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında patlama oldu, 41 işçi şehit düştü.

11 madencinin de yaralandığı eksi 300 kotundaki grizu patlaması sonrasında metan gazı verilerine ulaşıldı.

Patlamadan 12 dakika öncesi
Verilerin patlamadan 12 dakika öncesine ait olduğu belirlendi.

Verilere göre 17.59’dan önce yüzde 1’in altındayken, 17.59’da 1,06’da sistem ilk ikazı vermeye başladı.

18.00’da 1,14, 18.01’de 1,22, 18.02’de 1,31, 18.03’te 1,41, 18.04’te 1,45, 18.05’te 1,55’e ulaşınca sistem alarma geçti.

Bu sırada elektrikler kesildi.

Hangi galerinden alındığı bilinmiyor
İçeride bulunan ikaz sistemleri de sarı ve kırmızı ışık yakarak işçiler uyarıldı.

18.06’da 1,55, 18.07’de 1,59, 18.08’de 1,65, 18.09’da 1,69. 18.10 da patlamanın yaşandığı saat olarak tespit edildi.

Alınan verilerin eksi 300 kotundaki 2 galeriden birinden alındığı öğrenilirken, hangi galeriden bu verilerin alındığı ise bilinmiyor.

16.00-24.00 mesaisinde 2 galeride çalışma yapılıyordu
Amasra Müessese Müdürlüğü’ndeki 16.00- 24.00 mesaisinde eksi 350’de 1, eksi 300’de 2 ve 250 kotunda 2 galeride çalışma yapıldığı öğrenildi.

Eksi 250 kotundaki bir galeride doğal havalandırmanın bulunduğu mekanize ayak, diğer galerilerde de temiz havayı taşıyan vantüplerin, ocak içerisinde elektrik kesilse bile dışarıda elektrikle beslenerek çalıştığı belirtildi.

Gaz sensörleri vardı
Patlamanın olduğu eksi 300 kotundaki 2 galerinin gerisindeki gaz sensörleri bulunuyor.

Eksi 300 kotunun barajla kapatılmasından dolayı sağ ve soldaki hangi galeride patlamanın yaşandığı bilinmiyor.

Bilirkişi heyeti maden sahasını inceledi
Öte yandan maden faciasına yönelik soruşturmayı 6 savcı yürütüyor.

Bu süreçte farklı disiplinlerden gelen mühendisler ile iş güvenliği uzmanlarından oluşan bilirkişi heyeti de kuruldu.

7 kişilik bilirkişi heyeti, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Baro Başkanı Avukat Ferhat Parlatır ve madencilerin avukatları ile maden sahasında inceleme yaptı.

50’yi aşkın personelin ifadesine başvuruldu
Eksi 300 kotundaki yangının sürmesi ve karbonmonoksit gazının yüksek olması nedeniyle heyet, patlamanın olduğu bölgede inceleme yapamadı.

Faciadan kurtulan 58 işçiden sağlık ve psikolojik durumu iyi olanların ise ifadeleri alınmaya başladı.

Şu ana kadar kurum yöneticileri ile madenciler olmak üzere 50’yi aşkın personelin ifadesine başvuruldu.

Kapsamlı rapor hazırlanacak
Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Heyet ile birlikte binalarda ve teçhizatlarda incelemelerde bulunduk. Yine bu noktada çalışanlardan da görüşler alınarak, sorular yöneltildi. Bilirkişi heyetinin yaklaşık 6,5 saat süren kapsamlı araştırmalarından sonra kapsamlı bir rapor hazırlayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca patlama yaşandıktan sonra daha önce el konulan dijital materyaller üzerinde de incelemelerini tamamlandıktan sonra bir rapor sunacaklarını düşünmekteyiz.” dedi.

‘Şüpheli’ olarak ifadeleri alınacak
Olay ile ilgili kusurlu kişilerin ‘şüpheli’ olarak ifadelerinin yakın zamanda alınabileceğini söyleyen Parlatır, “Bu kapsamlı rapor öncesinde de çok kısa bir süre içinde bir ön rapor hazırlanacağını kendi açımdan tahmin etmekteyim. Hukuka aykırı veya direk ihmali olan, kusurlu olan, tedbirsizlik ve dikkatsizlik niteliğinde eylemlere ilişkin olarak bir ön rapor gibi bir görüş sunabileceklerini düşünmekteyim. Bu ön rapor ile olay anı ve sonrasındaki maden işçilerinin görüşleriyle birlikte, kusurlu kişilerin şüpheli olarak ifadelerinin yakın bir zamanda alınabileceğini düşünmekteyim.” diye konuştu.

Madencilerin kullandığı malzemeler incelenecek
Bu arada maden ocağındaki grizu patlamasında yaşamını yitiren ve yaralanan madencilerin savcılık tarafından el konulan üzerlerindeki elbiseleri, baret lambası, fener, GPS’ler ve evraklar, 7 adet delil poşeti ile incelenmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’ne gönderildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Evet-Hayır yarışmasının ünlü ismi Erkan Yolaç vefat etti

‘Evet-Hayır’ yarışması ile hafızalarımıza kazınan, televizyon dünyasının ünlü isimlerinden Erkan Yolaç, uzun süredir tedavi gördüğü …

Bir yanıt yazın