Fransa ve Almanya’dan Ukrayna için yeni karar

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal girişimi için başlattığı savaş 235. gününe girerken Fransa ve Almanya’dan Ukrayna ordusuna güç katacak yeni bir dizi destek kararı geldi.

Putin’in 5 Ekim’de Herson, Zaporijya, Luhansk ve Donetsk bölgelerini resmen ilhak eden yasayı imzalaması sonrası enerji konusunda zora girse de Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımı daha da artırmasına sebep oldu.

FRANSA, UKRAYNA’YA DESTEĞİNİ ARTIRMA SÖZÜ VERDİ

Fransa’nın, Ukrayna’ya, insansız hava araçlarına (drone) karşı kullanılmak üzere hava savunma füzeleri sağlama, askerleri için de özel eğitim sözü verdiği bildirildi.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, 2 bine yakın Ukraynalı askerin Fransa’da eğitileceğini belirtti.

“Ne yazık ki savaşın süreceğini düşünüyoruz.” ifadesini kullanan Lecornu, askerlerin eğitilmesinin önemine dikkati çekti.

Lecornu, Fransa’nın sunduğu kapsamlı askeri eğitimi “önemli bir adım” şeklinde nitelendirdi.

UKRAYNA’YA HAVA SAVUNMA FÜZE BATARYALARI

Bakan Lecornu, Ukrayna’ya gönderilmeye hazırlanan Crotale hava savunma füze bataryalarının insansız hava araçlarına ve hava bombardımanlarına karşı mücadelede etkili olacağını söyledi.

FRANSA UKRAYNA İÇİN İSTİHBARAT SAĞLIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 13 Ekim’de, Fransa’nın Ukraynalılara kendilerini savunabilmeleri için istihbarat sağladığını söylemişti.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlangıcından bu yana Fransa’nın Ukrayna’ya 18 Caesar obüsü gönderdiğini ve 6’sının daha gönderilmesi için çalıştıklarını ifade eden Macron, Ukrayna’ya radar ve uçaksavar füzeleri göndereceklerini açıklamıştı.

Macron, savaşın ilk günlerinden itibaren Fransa’nın Romanya’da asker ve askeri malzeme konuşlandırdığını ve Avrupa’nın doğusundaki ülkelerdeki askeri varlığını anımsatarak, “Ukraynalıların kendilerini savunabilmesi için istihbarat sağlıyoruz ancak bunun hakkında fazla konuşmamak iyi olur.” demişti.

Alman NTV televizyonu, Almanya Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) komuta kademesinin EU Military Assistance Mission eğitim misyonu çerçevesinde 5 bin Ukraynalı askere eğitim vermeyi planladığı bildirildi.

EĞİTİME AVRUPA GENELİNDEN TOPLAM 15 BİN ASKER KATILACAK

Habere göre yeni askerlere misyon kapsamında temel eğitim alma imkanı sağlanacak, daha deneyimli askerler ise özel eğitimden geçecek. Askerlere özellikle de daha önce Ukrayna’ya tedarik edilen IRIS-T SLM hava savunma sistemlerini kullanma eğitimi verilecek.

Eğitime Avrupa genelinden toplam 15 bin askerin katılacağına dikkat çekilen haberde, bu kişilerin arasından 5 bin kişinin Ukrayna vatandaşı olduğunu, bu kişilere Bundeswehr imkanlarıyla eğitim sağlanacağı kaydedildi.

RUS ORDUSUNUN KAYBI 65 BİNE YAKLAŞTI

Bugün ulusa sesleniş konuşmasında açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Düşmanın kayıpları 65 bine yaklaşıyor. Pek çok Rus vatandaşı, Kremlin’deki bir avuç insanın gerçeği görmezden gelme olasılığı için canını verdi” demişti..

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 soruda İbrahim Reisi sonrası İran’ı bekleyen süreç!

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve hayatını kaybeden heyetinin cenaze merasimleri devam ederken, ülkenin en önemli siyasi …

Bir yanıt yazın