Benzin ve motorine indirim ihtimali

OPEC’in 2 milyon varillik üretim kısma kararıyla yükselen petrol fiyatları, resesyon endişeleri ve Fed’in beklenen faiz artışı ile sert geriledi. Düşüş sonra benzin ve motorinde indirim beklentisi oluştu..

Koronavirüs salgını sonrası artan talep ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle beraber emtia fiyatlarında yaşanan yükselişle beraber 140 dolar seviyelerine kadar yükselen Brent Petrol, ekonomilerde durgunluk ve küçülme endişeleriyle 82 dolara kadar düşerek 9 ayın en düşük seviyelerine gerilemişti..

Petrol fiyatlarındaki bu sert düşüşü tersine çevirmek için harekete geçen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ise, özellikle ABD’nin itirazlarına rağmen son yılların en büyük üretim kesintisine giderek 2 milyon varillik üretim kesintisine gitti.

OPEC’İN KARARI İŞE YARAMADI

OPEC’in kararı sonra hızla yükselişe geçen fiyatlar tekrar 100 dolar bandına çıksa da, fiyatlar burada tutunmayı başaramadı.

FED’DEN BEKLENEN FAİZ ARTIŞI PETROLÜ DÜŞÜRDÜ

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrası altın gibi emtialarda yaşanan düşüşten petrol fiyatları da nasibini aldı. ABD’deki enflasyon sonrası Fed’den beklenen faiz artışı ihtimali güçlenirken, faiz artışlarının sonucu olarak resesyon endişeleri de arttı.

Dolar endeksinde yükseliş sürerken, Fed’den beklenen güçlü faiz artışının da etkisiyle petrol tekrar 91 dolar seviyelerine kadar geri çekildi.

AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM BEKLENTİSİ

OPEC kararı sonrası yükselen petrol fiyatları pompaya zam olarak yansımıştı. 5-11 Ekim tarihleri arasında motorine 4 kez zam bir kez indirim gelmişti. Şimdi Brent Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası akaryakıt pompa fiyatlarında indirim beklentisi oluştu.

Son olarak, motorine 1 lira 1 kuruş zam gelmiş ve zammın ardından motorinin litresi yeniden 27 lira seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın