Rus Lider Putin: Ukrayna tahılını alan ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı

Rusya Devlet Başkanı Putin, tahılın hala küçük bir kısmının en fakir ülkelere gittiğini belirterek, Ukrayna tahılını alan ülkelerin Erdoğan’a minnettar olması gerektiğini söyledi.
Rusya ile Ukrayna savaşı sonrası dünya büyük bir gıda krizinin eşiğine geldi.

Türkiye’nin yoğun diplomasi trafiğiyle tahıl koridoru anlaşması imzalandı ve çok sayıda ülke gıda krizinden kurtuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savaşın başından bu yana izlediği politika şimdi de gaz krizini çözüyor.

Dünyanın beklediği görüşme gerçekleşti
Bu kapsamda Cumhurbaşkan Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da CICA Zirvesi kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

İkili ilişkilerdeki konu başlıklarına değinen liderlerden Putin, Türkiye’nin doğalgaz merkezi olması yönündeki tekliflerini detaylandırdı.

‘Türkiye en büyük gaz merkezlerinden biri olabilir’
Putin konuya ilişkin, “Türkiye üzerinden potansiyel müşterilerimizle birlikte gaz boru hattını genişletme bir tane daha inşa etme niyetimiz var. Türkiye’nin en büyük gaz merkezlerinden biri olacağı bir proje belirledik. Tabii ki istekleri olursa Avrupa piyasası için hem fiyat belirleme konusunda hem de tedarik konusunda güzel platform olurdu.” dedi.

Vladimir Putin daha sonra tahıl krizinin çözümüne değinerek Türkiye’nin gıda krizini önlemesine vurgu yaptı.

“Ukrayna tahılını alan ülkeler Erdoğan’a minnettar olmalı”
Tahılın hala küçük bir kısmının en fakir ülkelere gittiğini söyleyen Putin, Ukrayna tahılını alan ülkelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettar olması gerektiğini ifade etti.

Putin konuya ilişkin, “Tahılın hala küçük bir kısmı en fakir ülkelere gidiyor. İstanbul anlaşması kapsamında Ukrayna tahılını alan ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı.” şeklinde konuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Özgür Özel’den şok çıkış: Bedelli askerlik yapanlar CHP’ye oy vermesin

Yaptığı açıklamada ‘Bedelli askerlik yapanlardan oy istemiyoruz’ diyen Özgür Özel’in 2018 yılında paylaştığı ‘Bedelli askerlik …

Bir yanıt yazın