Prens Muhammed bin Selman ile Bakan Nebati, ekonomik iş birliğini konuştular

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati görüşmesinde ikili ilişkiler ele alındı.
Son dönemde yeni bir sayfa açılarak sıcak ilişkilerin kurulduğu Türkiye-Suudi Arabistan arasında yeni bir gelişme yaşandı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya geldi.

Alınan bilgilere göre, Veliaht Prens Selman ile Bakan Nebati’nin Cidde’deki Al-Salam Sarayı’nda gerçekleşen görüşmesine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Ekonomik iş birliğini konuştular
Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarının da teyit ettiği görüşmede, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkiler ele alındı.

Öte yandan Ankara-Riyad arasında ekonomik ilişkilerin de masaya yatırıldığı, Türkiye Ekonomi Modeli’nin yanı sıra ülkemizde yatırım fırsatlarının Selman’a aktarıldığı belirtiliyor.

Üst düzeye çıkarılacak
İki ülke arasında geçtiğimiz haziran ayında alınan karar doğrultusunda ticari aktivitelerin hızlandırılması ve ekonomik ilişkilerin üst düzeye çıkarılması konusunda mutabakata varıldı.

Suudi Arabistan: Gelecek yıllarda 3’e katlanacak
Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Badr Al Badr, “Gıda üretimi, inşaat konusunda Türkiye’de çok büyük şirketler var. İki ülke arasında yatırımın gelecek yıllarda 3’e katlanacağını düşünüyoruz.

Turizm, üretim, tarım gibi alanlarda birçok Suudi yatırımcı da Türkiye’de iş yapıyor. Türkiye ile pek çok alanda ekonomilerimizi geliştirmek için iş birliği yapacağımıza inanıyorum.” demişti.

İki ülke arasında yeni dönem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde yeniden sıcak ilişkilerin kurulduğu Suudi Arabistan’a nisan ayında ziyarette bulunmuş, Veliaht Prens Selman da haziranda Türkiye’ye gelmişti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan görüşmelerin ardından yayımlanan ortak bildiride, iki ülkenin karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve çeşitli alanlarda somut ortaklıklara dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel sektöründeki iletişimin artırılmasını ele aldıkları belirtilmişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Osmaniye’ye hızlı tren gelecek

Osmaniye’nin ulaşım ağının güçlenmesi için hayata geçirilen projelerinin karayolu ile sınırlı olmadığını vurgulayan Ulaştırma ve …

Bir yanıt yazın