ABD’nin şartlı F-16 satışı teklifine Türkiye’den rest!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, F-16 konusunda ABD yönetimine seslenerek, “Gerek teknik görüşmelerde gerekse siyasi görüşmelerde bizim elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız” dedi.

Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında ABD’nin New York kentinde yoğun diplomasi trafiği yürüten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarını değerlendirdi.

Basın toplantısı gerçekleştiren ve gazetecilerin sorularını cevaplayan Çavuşoğlu, ABD’den F-16 alımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“MÜZAKERELER NORMAL SEYRİNDE DEVAM EDİYOR”

ABD’li yetkililerle olan F-16 görüşmelerinin normal işlediğini aktaran Çavuşoğlu, “Kongre’den gelen sesler sebebiyle herkes bir engel mi çıkacak ya da şartlı mı olacak diye sorular soruyor.

Ama teknik düzeydeki müzakereler normal seyrinde devam ediyor. Yönetimin bu konudaki kararlılığı da devam ediyor. (ABD Dışişleri Bakanı) Blinken yaptığımız ikili görüşmede bunu söyledi” diye konuştu.

“Diğer taraftan tabi Kongre’den bazı çatlak sesler geldi” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Kongre’den bir karar çıktı ama bu bağlayıcı bir kanun değil. Biliyorsunuz alt kanadından, Temsilciler Meclisi’nden, Senato’dan yine bir karar daha iki karar birleştiriliyor ve F-16 ile ilgili karar çıkıyor.

Kongre düzeyinde de temaslarımız devam ediyor. Sayın Volkan Bozkır ve Efkan Ala Washington’a geçtiler ve Kongre’de temaslarda bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada görüştüğü Kongre üyeleri senatörler oldu. Bu görüşmelerde önemli senatörler F-16’ların Türkiye’ye verilmesi konusunda büyük bir destek veriyor.”

“ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLAYAN BİR ANLAŞMA İÇİNDE OLMAYIZ”

Konuşmasının devamında ABD yönetimine seslenen Çavuşoğlu, “Ama biz yönetime şunu da söylüyoruz; gerek teknik görüşmelerde gerekse siyasi görüşmelerde bizim elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız” dedi.

“Biz F-16’yı alacağız şöyle kullan böyle kullan demesi, bir NATO üyesinin diğer bir NATO üyesine böyle kısıtlama getirmesi kabul edilebilir bir şey değil” diyen Çavuşoğlu, “Burada bazı lobilerin, özellikle Yunanistan Başbakanı’nın Washington’a gelmesinden sonra Yunan lobisi ve Ermeni lobisinin buna karşı çıktığını biliyoruz. Şartlı bir anlaşma içinde olmayız. Kullanamayacağımız bir ürünü niye alalım biz” ifadelerini kullandı.

“BUGÜN BİR ÜLKE HAYIR DEDİĞİ ZAMAN HİÇBİR KARAR ÇIKMIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dünya beşten büyüktür’ mesajı ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun reform edilmesine ilişkin Çavuşoğlu, şunları aktardı:

“Türkiye BM ve Güvenlik Konseyi’nin daha kapsayıcı olmasını istiyor. Tüm ülkelerin burada temsil edilmesini istiyor. Tabi her ülkenin nüfusuna, büyüklüğüne, coğrafi dağılımına göre kriteri belirlenir. Ama diğer taraftan veto hakkının da kaldırılması gerekir.

Bunun alternatifleri var. Nitelikli çoğunluk olur. 3’te ikisinin oyuyla bir karar alınabilir. Bugün bir ülke hayır dediği zaman hiçbir karar çıkmıyor. Oradan Genel Kurula götürelim diyorsunuz, orada bazı konularda ancak Genel Kurul’un kararı geçerli oluyor.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Turgut Altınok’tan üniversite öğrencilerine “ücretsiz ulaşım” sözü

Üniversite öğrencileriyle buluşan Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Turgut Altınok’tan müjde üstüne müjde …

Bir yanıt yazın