Fransa, Macron ile dünyanın gözünden düştü, BM’de ‘boş salona hitap etti’ eleştirisi

Macron’un BM’de yaptığı konuşma sırasında salonun büyük bir kısmının boş olması sosyal medyada gündem oldu.
Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu’nda konuşma yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ses tonunu yükseltmesi ve konuşması sırasında salondaki koltuklardaki boşluk nedeni ile gündeme geldi.

Genel Kurul sıralarının Macron’un konuşması sırasında büyük oranda boş olması, Fransa’da eleştiri oklarının hedefi oldu.

Öte yandan, Macron’un BM Genel Kurulu’ndaki konuşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ınki ile kıyaslandığında, iki tablo arasında büyük bir fark olduğu gözlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken salondaki koltukların doluluk oranının, Macron’un hitabı sırasındaki katılımcı yoğunluğunu geçtiği görüldü.

‘Fransa cazibesini kaybetti’
Konuşma sırasında salonun büyük oranda boş olması sosyal medyada Türkiye ve Fransa’da da gündem oldu.

AA’nın haberine göre; Twitter kullanıcıları, Macron’un konuşma yaptığı sırada salonun büyük oranda boş kaldığını ortaya koyan farklı görüntüleri sık sık paylaşılarak Fransa’nın cazibesini kaybettiği yorumlarını yaptı.

“Güçlü liderler salonu doldurdu”
Fransız siyasetçi François Asselineau, Twitter hesabından, “Macron korkunç şekilde aşağılandı. Konuşması sırasında ülkelerin dörtte üçü yoktu.” ifadesini kullanarak BM Genel Kurulunda, en güçlü ve kendini dinletebilen liderlerin konuşması sırasında salonun dolup taştığını belirtti.

“Macron Fransa’yı dünyanın gözünde küçültüyor”
Delegasyonların dörtte üçü kafeteryada dinlenmeyi ya da sigara içmeyi Macron’u dinlemeye tercih ettiğini belirten Asselineau, Fransız medyasının parlatma çabasına rağmen Macron’un dikkate alınmadığını ve Fransa’yı dünyanın gözünde küçülttüğünü savundu.

Fransız aşırı sağcı siyasetçi Eric Laqua da Macron’un kürsüde ellerini kaldırdığı görüntü ile büyük ölçüde boş kalan salonun fotoğrafını yan yana paylaşarak, Macron’un BM kürsüsünde Fransa’nın konumunun düşüşüyle karşı karşıya kaldığı değerlendirmesini yaptı.

“Boş bir salona, boş bir konuşma”
Bir Twitter kullanıcısı da Macron’un kürsüdeki hareketli haline, jest ve mimiklerine dikkati çekerek ‘boş bir salona boş bir konuşma’ ifadesini kullandı.

“Kendini beğenmişliği, küçümseyici tavrı bizi dünyadan izole etti”
Duval Philippe ismindeki kullanıcı da “BM’deki bu görüntü, Macron geldiğinden bu yana Fransa’nın imajının düştüğünü net bir şekilde gösteriyor. Kendini beğenmişliği, küçümseyici tavrı bizi dünyadan izole etti.” yorumunu yaparak Fransız medyasının Macron’a abartılı övgüsünü eleştirdi. Bu yorumların yanı sıra birçok Twitter kullanıcısı da Macron’un, Fransa adına çok güzel bir konuşma yaptığını savundu.

Diğer yandan, Fransız BFMTV televizyon kanalının yayınladığı görüntülerde, Macron’un BM kürsüsündeki konuşması esnasında koltukların büyük ölçüde boş kaldığı dikkati çekti.

Macron’a, askeri birliklerini Afrika’dan çek tepkisi
BM’de 30 dakika kadar konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “Kesin bir şey var ki ben şu anda size konuştuğum sırada, Rus güçleri Ukrayna’da. Bildiğime göre, Ukrayna güçleri Rusya’da yok. Olan bu. Hepimiz buna bakmalıyız.” sözleri de Afrika’da tepki çekti.

Afrikalı aktivist Nathalie Yamb, Macron’un bu sözleri sarf ettiği görüntüleri alıntılayarak “Kesin olan bir şey var ki sizinle konuşurken, Fransız birlikleri Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Senegal, Cibuti ve Madagaskar adalarında konuşlu ve bildiğime göre bu ülkelerin birlikleri Fransa’ya konuşlu değil.” ifadesini paylaştı.

Bir kullanıcı da Afrika’daki Fransız birliklerini gösteren grafiği paylaşarak, askerlerini Afrika’dan çekmesi için Macron’a azami baskı yapılması çağrısında bulundu ve Fransa’nın kıtada askeri üs bulunduran ülkelerin başında geldiğini vurguladı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın