Merkel’e UNESCO’dan mülteciler için Barış Ödülü

Almanya eski Başbakanı Angela Merkel, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Barış Ödülü’ne layık görüldü.
Son birkaç yıldır Almanya’nın mültecilere bakışı, özellikle Merkel döneminde farklı bir seyir aldı.

Alman hükümeti, 7 yılda 1 milyondan fazla mülteciyi ülkesine almış olsa da ülkede kaybolan ve akıbeti bilinmeyen 10 bine yakın mülteci çocuk hakkında halen bilgi verebilmiş değil.

UNESCO Barış Ödülü’nün Merkel’e verecekler
AA’nın haberine göre; Jüri başkanı ve 2018 Nobel Barış Ödülü sahibi Denis Mukwege, Fransa’nın başkenti Paris’te yaptığı açıklamada, “2015 yılında başta Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre’den olmak üzere 1,2 milyondan fazla mülteciyi kabul etme konusundaki cesur kararınız jüri üyelerinin tamamını etkilemiştir” dedi.

“Merkel, tarihe bir ders bıraktı”
Mukwege, Merkel’in sığınmacıları ülkesine kabul ederek “tarihe bir ders bıraktığını” da sözlerine ekledi.

“Barışı sağlamak, aynı zamanda acı çekenlere kapı açmaktır”
UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay da Merkel’in çabalarından övgüyle söz ederek “Barışı sağlamak, aynı zamanda acı çekenlere kapıları açmaktır” diye konuştu.

Azoulay ayrıca, “Jürinin kararı, göçmenlerin ve sığınmacıların kabul edilmesinin merkezi bir konu olduğunu hatırlatmıştır” ifadesini kullandı.

UNESCO Barış Ödülü, 1989’dan beri veriliyor
Fildişi Sahili’nin eski Devlet Başkanı Félix Houphouët-Boigny adına verilen UNESCO Barış Ödülü, 1989 yılından bu yana her yıl barışı teşvik etmek, araştırmak veya güvence altına almak için özel çaba sarf eden bireylere, kuruluşlara veya kurumlara dağıtılıyor.

Ödülün Merkel’e ne zaman takdim edileceği ise henüz belli değil. Angela Merkel 2005 – 2021 yılları arasında Almanya’nın sekizinci Başbakanı olarak 16 yıl aralıksız görev yaptı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yurt dışı çıkış harcı 150₺’den 500₺’ye çıkarıldı!

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yurt dışı çıkış harçlarının 500 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Güler …

Bir yanıt yazın