İstanbul’da tahıl koridoru zirvesi

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM heyetleri, tahıl koridoru görüşmeleri kapsamında Kalender Kasrı’nda bir araya geldi. Heyetler arası görüşme, yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.
Ukrayna ve Rusya arasında süregelen savaş, dünyada tahıl sıkıntısının doğmasına neden oldu.

Türkiye, sorunun çözümüne ilişkin yürütülen diplomatik çabalarda, ön saflarda yer aldı.

Aralıksız sürdürülen diplomatik temaslar neticesinde, tahıl stoklarında yaşanan sorunlara ilişkin çözüm masası İstanbul’da kuruldu.

Taraflar Kalender Kasrı’nda bir arada
Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den taraflar, Kalender Kasrı’nda bir araya geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasındaki dörtlü toplantı, Kalender Kasrı’nda başlamıştır.”

Zirve, 17.30 sıralarında sona erdi. Görüşme yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Hulusi Akar, zirveyi değerlendirdi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul’da düzenlenen zirve sonrası açıklamalarda bulundu.

Tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik Rusya ve Ukrayna ile yapılan görüşmelerde diğer konuların yanı sıra Ukrayna limanlarındaki tahıl ve diğer gıda maddelerinin tahliyesi üzerinde de durulduğunu ifade eden Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmelerinde bu konuları gündeme getirdiğini ve bunun önemini ifade ettiğini hatırlattı.

Taraflar haftaya tekrar toplanacak
Bakan Hulusi Akar toplantıların devam edeceğini belirterek, “Önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetleri yeniden Türkiye’de toplanacak, toplantıda hem bütün detaylar gözden geçirilecek hem yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak.” dedi.

“Mutabakat sağlandı”
Bakan Akar, “Dörtlü toplantıda liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontroller yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi teknik konularda mutabakat sağlandı.” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’da koordinasyon merkezi kurulacak”
Akar, İstanbul’da koordinasyon merkezi oluşturulacağını söylerek, “Ukrayna tahılına ilişkin dörtlü toplantıda İstanbul’da tarafların temsilcilerinin bulunacağı koordinasyon merkezi oluşturulması konusunda mutabık kalındı.” açıklamasını yaptı.

Kremlin’den zirve değerlendirmesi
Öte yandan Kremlin’den tahıl müzakerelerine ilişkin değerlendirme geldi.

Gazetecilerle bir araya gelen Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, tahıl sorunu üzerindeki çalışmaların Rus Genelkurmay Başkanlığı aracılığıyla yürütüldüğünü, gizli tutulan görüşmelerin sonrasında gerektiği takdirde oradan bilgi verileceğini ifade etti.

Müzakerelere ilişkin açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba ise, Kiev’in Moskova ile Ukrayna topraklarından tahıl ihracatı konusunda anlaşmaya çok yakın olduğunu söylemişti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Miliyetçilik bu değil! Özdağ, turisti yumruklayan saldırgana sahip çıktı!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Trabzon’da Kuveytli turiste yumruk atarak bayıltan Trabzonlunun tutuklanmasına karşı çıkan Zafer …

Bir cevap yazın