Sanders: Avrupa’da bir kez daha savaşmaya hazırlanmalıyız

İngiltere ordusunun yeni Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders, “Avrupa’da bir kez daha savaşmaya hazırlanmalıyız” dedi.
İngiltere ordusunun yeni Genelkurmay Başkanı Patrick Sanders, Ukrayna’daki savaşa ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

“İngiliz ordusu, karada savaşmaya hazır olmalı”
Siber savaş uzmanı olan Sanders, Başbakan Boris Johnson’ın hava ve siber güvenliğe ağırlık verilmesine yönelik sözlerinin aksine, İngiliz birliklerinin bir kez daha Avrupa’da savaşmaya hazırlanmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunarak, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, karada savaşmaya ve savaşları kazanmaya hazır olmak üzere İngiltere’yi koruma temel amacımızın altını çiziyor. Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve savaşta Rusya’yı yenebilecek bir ordu oluşturmak için güçlü bir zorunluluğumuz var. Orduyu bir kez daha Avrupa’da savaşmaya hazırlaması gereken bir nesiliz. 1941’den bu yana, Avrupa’da kıtasal bir gücün karıştığı bir kara savaşında ordunun komutasını üstlenen ilk Genelkurmay Başkanıyım.” ifadelerini kullandı.

Sanders’ın ordunun savaşa hazırlanması gerektiğine yönelik açıklamaları, hem İngiltere Başbakanı Boris Johnson hem de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’ya uzun vadeli destek sunulması gerektiği yönündeki uyarılarını takip etti.

“İşgal yeni bir aşamaya girdi”
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüşmek üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yaptığı son ziyaretin ardından İngiltere Başbakanı Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki işgalinin yeni bir aşamaya girdiğini söylemişti.

Johnson yaptığı açıklamada, “Putin, Ukrayna’yı düpedüz bir vahşetle ezmeye çalışırken, bir yıpratma kampanyası uyguladığı için korkarım ki uzun bir savaşa kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Birleşik Krallık ve ortakları, Ukrayna’nın mücadelesinde galip gelmesi için stratejik dayanıklılığa sahip olmasını sağlamalıdır. Rusya, saldırı kapasitesini yenileyebileceğinden, her şey Ukrayna’nın topraklarını savunma yeteneğini daha hızlı güçlendirip güçlendiremeyeceğine bağlı olacaktır. Bizim görevimiz, zamanı Ukrayna’nın tarafına çekmektir.” şeklinde konuşmuştu.

İHA’nın aktardığına göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı son açıklamada, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile sadece askeri destek için değil, ayrıca artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de Ukrayna’yı desteklemeliyiz.” şeklinde konuşmuştu.

Savunma harcamaları son 5 yılda 15 milyar sterlini buldu
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, önümüzdeki yıllarda bütçesinde kesintiler yapılacak olan orduya bakış açısını değiştirdi.

İngiltere’de savunma harcamaları 2016-17’den bu yana reel olarak her yıl 3 milyar sterlin arttı.

2010-17 arasında ise reel rakamlarla 6,6 milyar sterlinlik bir kesinti yapılmıştı.

ISS Global Military Balan 2020 raporuna göre Rusya gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 4,14’ünü ordusuna ayırırken İngiltere’de bu oran yüzde 2,33.

Başbakan Johnson, “Tanklar yerine hava ve siber güvenliğe önem vermeliyiz” demişti
Rusya’nın işgali öncesinde, kasım ayında yaptığı bir konuşmada Başbakan Boris Johnson, Avrupa’da tankların ilerlediği dönemlerin geride kaldığına inandığını belirtmişti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaya hazırlandığı o günlerde savunma bütçesi hakkındaki görüşleri sorulan Johnson, şunları söylemişti:

“Avrupa kıtasında büyük tank savaşları yapmak gibi eski konseptlerin miadını doldurduğunu kabul ediyoruz. Yatırım yapmamız gereken daha iyi şeyler var.

Gelecekte savaşlar gelişmiş hava sistemleri ve siber stratejilerle yürütülecek ve bizim de orada olmamız lazım.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

12 farklı alan ile “Yapay zekadan” faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yapay zekanın işlevi ve popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Bu teknolojiyi kullanarak neler yapabileceğinizi ayrıntılı olarak …

Bir yanıt yazın