AB ülekelerinde bir önceki yıla göre gaz fiyatları, 6 ile 10 kat arttı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinde gaz fiyatlarının bir yıl öncesine göre 6 ile 10 kat arttığını,bu yüzden elektrik fiyatlarının arttığını söyledi.
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB ülkelerinin gaz fiyatlarının 6 ile 10 kat artış yaşadığını dile getirdi.  Borrell, iki günlük ABD temasları öncesinde, Avrupa’nın enerji arz güvenliği hakkında blog yazısı yayımladı.
“RUSYA İLE YAŞANAN KRİZ SEBEBİYLE ENERJİ, GÜNDEMİMİZİN İLK SIRALARINDA”
Enerjinin her zaman en önemli jeopolitik konular arasında yer aldığını anımsatan Borrell, “Enerji, Rusya ile yaşanan krizin neden olduğu yüksek fiyatlar ve gaz arz sorunları yüzünden gündemimizin ilk sıralarında yer alıyor.” ifadesini kullandı.
Borrell, enerjide yaşanan baskılara karşı tedbir almaları gerektiğini ifade ederek, Washington’daki AB-ABD Enerji Konseyi’nin bu alanda transatlantik iş birliğini artıracağını kaydetti.  Enerji fiyatlarının enflasyonu yükselttiğine dikkati çeken Borrell, enerji fiyatlarının 2022 boyunca yüksek kalmasının enflasyonu daha fazla artıracağını, bunun da ekonomik toparlanmaya ciddi zarar vereceğini ifade etti.
“AB ÜLKELERİNDE BİR YIL ÖNCESİNE GÖRE GAZ FİYATLARI 6 İLE 10 KAT ARTTI”
Borrell, “Enerji fiyatları küresel arz ve talep sorunları nedeniyle yükseldi. AB’de gaz fiyatları bir yıl öncesine göre 6 ile 10 kat daha yüksek seviyede bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.  Doğal gazın Avrupa’nın toptan elektrik piyasasında fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynadığını hatırlatan Borrell, gazdaki fiyat artışının elektrik fiyatlarını da yukarı tırmandırdığını aktardı.  Borrell, Rusya ile şiddetli bir kriz yaşadıklarını anımsatarak, enerjinin sadece bir fiyat konusu olmadığını aynı zamanda bir arz güvenliği meselesi olduğunu ifade etti.
“AB ÜLKELERİ GAZ İTHALATININ YÜZDE 40’TAN FAZLASINI RUSYADAN SAĞLIYOR”
AB-Rusya ilişkilerinde enerji politikasının her zaman ön planda olduğunu anlatan Borrell, “AB gaz ithalatının yüzde 40’tan fazlası Rusya’dan sağlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Borrell, AB’nin Rusya’dan gaz ithalatını azaltmasının sadece yeşil dönüşüme katkı vermeyeceğini, bunun Avrupa’nın stratejik bağımlılığını da azaltacağını belirtti. Rusya’nın son yıllarda döviz rezervlerini artırarak ekonomik yaptırımlara karşı direncini yükselttiğini anımsatan Borrell, AB’nin ise olası gaz kesintilerine karşı kapasitesini geliştirmek için fazla adım atmadığını dile getirdi.
Borrell, AB’nin acilen stratejik gaz rezervlerini artırması ve ortak gaz alım imkanlarını geliştirmesi gerektiğini kaydetti.
“GAZPROM GAZ GÖNDERMEYİ REDDEDEREK PİYASADA TEDİRGİNLİĞE NEDEN OLDU”
Rusya’nın geçmişte enerji kaynaklarını siyasi amaçlarla kullandığını hatırlatan Borrell, “Rusya, son haftalarda sözleşme taahhütlerini sıkı bir şekilde yerine getirmesine rağmen Rus devletine ait Gazprom, Avrupa depolama tesislerini yeniden doldurmak için ek gaz göndermeyi reddederek piyasada daha fazla tedirginliğe neden oldu.” ifadelerini kullandı.  Borrell, ABD ve diğer ortaklarla birlikte enerji arzının bir silah ve jeopolitik kaldıraç olarak kullanılmasına karşı olduklarını belirtti.  Gaz arz güvenliğini sağlamaları gerektiğine dikkati çeken Borrell, bunun için kaynakları daha fazla çeşitlendirmelerinin önemine işaret etti.
“ABD, EN BÜYÜK SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ TEDARİKÇİSİ”
Borrell, ABD’nin halihazırda Avrupa’nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikçisi konumunda olduğunu ve bu alanda iş birliğini yoğunlaştırdıklarını anlattı. AB’nin LNG arzını artırmak için Norveç, Katar, Azerbaycan, Cezayir ve diğerleri ülkelerle de görüştüklerini anlatan Borrell, İber Yarımadasını Avrupa ile daha entegre hale getirmek için hızla çalışmaları gerektiğini belirtti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yok artık LeBron James! NBA tarihine geçti

Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) Los Angeles Lakers’ın Denver Nuggets’a 114-124 mağlup olduğu maçta LeBron James …

Bir yanıt yazın