ABD’de Biden yönetimine çağrı: Türkiye’nin F-16 talebini geri çevirin

Temsilciler Meclisi’nin iki üyesi, F-16 satışını durdurmak için Biden yönetimi üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Mektupta, satışı engellemek için asılsız iddialara yer verildi.

F-35 savaş uçakları için Türkiye’nin ödediği paranın F-16’ların alımı ve modernizasyonu için kullanılabileceği gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16 talebi ile ilgili ABD’de bir süreç söz konusu olduğunu söylediğini belirtmiş, satışa olumlu yaklaşıldığını kaydetmişti.

Ancak ABD’de Türkiye karşıtı çevreler, F-16 satışını durdurmak için harekete geçti.  Temsilciler Meclisi üyeleri Gus Bilirakis ve Frank Pallone, Biden yönetimine “Türkiye’nin 40 adet F-16 talebini geri çevirin” çağrısı yaptı.  Joe Biden’a mektup yazan Bilirakis ve Pallone’nin, bölgesinde gün geçtikçe güçlenen Türkiye’den rahatsız oldukları açıkça anlaşılıyor.

Mektupta, “Erdoğan yönetimindeki Türkiye, yıllardır askeri gücünü Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Güney Kafkasya ve Kuzey Afrika’yı istikrarsızlaştırmak için kullandı.” iddiasında bulunuldu.

Yunan basınından Kathimeri’nin haberine göre, üyeler, Ankara’nın F-16 savaş uçağı talebini kabul etmenin “bölgede daha fazla yıkıma yol açacağı” şeklinde asılsız ifadelere imza attı.  Satışın gerçekleştirilmemesi için uğraş veren söz konusu Temsilciler Meclisi üyeleri, “F-16’ları onaylamak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin ABD ve NATO ile ittifak taahhütlerini göz ardı ettiği için ödüllendirir.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 soruda İbrahim Reisi sonrası İran’ı bekleyen süreç!

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve hayatını kaybeden heyetinin cenaze merasimleri devam ederken, ülkenin en önemli siyasi …

Bir yanıt yazın