Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Türkiye, Ilıcak’a 16 bin euro para cezası ödeyecek!

Türkiye, Ilıcak’a 16 bin euro para cezası ödeyecek!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiğine hükmederek Türkiye’ye 16 bin euro para cezası verdi.

Gazeteci Nazlı Ilıcak, FETÖ darbe girişimi sonrasında 26 Temmuz 2016’da, “hükümeti devirmek, terör örgütü üyesi olmak ve terör örgütü propagandası” şüphesiyle tutuklanmıştı. 3,5 yıl tutuklu yargılanan Ilıcak, 2017’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulunmuştu.

TÜRKİYE’YE 16 BİN EURO CEZA VERİLDİ

Kasım 2019’da tahliye edilen Ilıcak’ın AİHM başvurusu neticelendi. Mahkeme gazeteci Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiğine hükmetti. AİHM, Ilıcak’ın terör örgütü üyesi olduğuna veya hükümeti devirmeye çalıştığına dair hiçbir somut kanıt bulunmadığı sonucuna vardı.  Bu kapsamda Türkiye’ye 16 bin euro (256 bin TL) para cezası verildi.

“GAZETECİLİK FAALİYETLERİ”

AİHM’nin gerekçeli kararında, “Hükümetin, Ilıcak’ın bazı medya organlarındaki gazetecilik faaliyetleri ve sosyal medya üzerinden mesajları aracılığıyla darbe girişiminin olası faillerinin kimliklerini sorgulamasını bir terör örgütü ile ilişkilendirmeye dayalı mantık kabul edilemez” ifadelerine yer verildi.

Bu tespitten yola çıkan AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) emniyet ve güvenlik hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

 

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Nebati ekonomistler ve akademisyenlerle bir araya geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomistler ve akademisyenlerle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir görüştürme gerçekleştirdi. Bakan Nebati toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Değerli akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Öncelikli hedefimiz olan finansal sektörde istikrar ve güveni sürdürülebilir kılmak amacıyla tüm paydaşlarımızın desteğini ve yol gösterici tavsiyelerini önemsiyoruz." ifadelerini kullandı. Hazine ve [...]

%d blogcu bunu beğendi: