Grup Toplantısında konuşan Başkan Erdoğan: Faiz lobisine karşı mücadele ediyoruz

AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda yüksekte seyreden döviz kurlarına ilişkin konaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kur, bugün artar yarın düşer. Ekonomide de dünya beşten büyüktür diyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda parti grubuna hitap etti.  Ekonomik dalgalanmalar bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemiydi.  Erdoğan, “Faizleri artık dayatmalara göre değil ülkemizin ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz.” dedi.

“Kur dediğin bugün artar yarın düşer.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:  “Enflasyon dediğin bugün artar yarın düşer. Siyasette olduğu gibi ekonomide de dünya beşten büyüktür diyoruz. Çok daha tutarlı bir ekonomi politikasıyla ülkemizi hedeflerine ulaştırmak istiyoruz.”

Erdoğan’ın konuşmasından diğer satır başları şöyle:  “Bütçenin Genel Kurul çalışmalarından sizlere başarılar diliyorum. En önemli görevlerden biri olan bütçe çalışmaları, vekillerin birikimleri ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mecralardır. Yakından takip ettiğim bütçe görüşmeleri sürecinde yer alan arkadaşlarımın her birini tebrik ediyorum. İnşallah 2022 bütçemizi hükümetimiz, milletimiz ve ülkemize kazandıracağız. Yatırım, istihdam ve üretim odaklı büyüme stratejisi ile yolumuza devam edeceğiz. IMF ile yapılan ilk anlaşmanın yapıldığı 1947’den itibaren ekonomi politikalarımız küresel sistemin kontrolüne girdi.

“SİZ MANDACI KAFASINIZ”

Menderes’ten Özal ve Erbakan’a ülkeyi kendi rotasına döndürmek isteyenler, hukuk ve ahlak dışı saldırılara maruz kalmıştır. Bir dönem karşımıza vesayeti çıkardılar. Bir dönem önümüze terör örgütlerini sürdüler. Bir dönem FETÖ’cü hainler ile saldırıya geçtiler. Her mücadeleyi kazandık. Tayyip Erdoğan ne dedi ise bugün de aynısını söyler. Yüksek faizden ne kadar rahatsız olduğumu cümle alem bilir. Hiçbir zaman faizci olmadım. Bugün de değilim, yarın da olmayacağım. Ama siz mandacı kafasınız.

“FAİZ LOBİSİNE KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ”

İstiyorlar ki, ülke yansın, bitsin, mahvolsun. Kendileri hiçbir şey yapmadan iktidara gelsinler. İstiyorlar ki, bu millet kendi aklını bir kenara bıraksın başkalarının aklı ve çıkarı ile hareket etsin. Biz, bu kifayetsiz muhterislere çok beklersiniz diyoruz. Bu mankurtlara hadi oradan diyoruz. Her yola başvuranlara kazanamayacaksınız diyoruz. Para baronlarına karşı hangi mücadeleyi verdiysek, faiz lobisi ve üretim düşmanlarına karşı aynı mücadeleyi veriyoruz. Girdiğimiz hiçbir yoldan nasıl dönmediysek bu yoldan da dönmeyeceğiz.

Türkiye artık yüksek faiz üzerine kurulu para politikasını terk etti. Kur fiyat artışlarından kaynaklanan olumsuzlukları yakından izliyoruz. Önemli bir kısmı küresel dalgalanmalar nedeniyle olsa da fahiş fiyat artışının mantıklı bir izahının olmadığını görüyoruz. Üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 7,4 olarak açıklandı. Bu büyüme oranıyla G-20 içinde ilk sırada yer alıyoruz. 2021 yılını çift haneli büyüme ile kapatacak bir yere doğru gidiyoruz.

Yüksek faiz sisteminde devam etseydik, bu büyüme rakamlarını göremeyecektik. Değişimi ya şimdi yapacaktık ya da en az bir neslin daha hedeflerinden uzak kalmasına izin verecektik. Şu anda tüm sektörlerle yeni yatırımlarla, makinelerle, kesintisiz kapasite büyütme çabasındayız.

“STOKÇULARA BU ÜLKEYİ MEZAR EDECEĞİZ”

Tüm büyük ekonomiler faizleri altta tutarken enflasyon da yükselişle karşı karşıya. Biz bu mücadeleyi verirken doların yükselmesini bekleyip, malını 2 kat, 3 kat artıranlara söylüyorum, sonunuz hüsran olacak. Stokçulara bu ülkeyi mezar edeceğiz. Ticaret Bakanlığı ile bunların üzerine gideceğiz. Kur manipülasyonu ile ülkesini soymaya çalışanlar, kendi evlatlarına kastediyorlar. Bu işi yapanlara çok ağır bedel ödeteceğiz. Yüksek faiz, düşük kur üzerine kurulu sömürü düzenine bir daha bu ülke dönmeyecek. İşimize, aşımıza bir daha kimseyi müdahale ettirmeyeceğiz.

“HAYAT PAHALILIĞINA KİMSEYİ EZDİRMEYECEĞİZ”

Avrupa’da enerji fiyatlarına bakın, bizdeki fiyatlara bakın. Bölgemizde kullanıcılara en ucuza veren biziz. Vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Alışveriş yaparken de döviz alırken de sağduyudan ayrılmayın. Uzun vadeli düşünmeyi tercih edin. Alım gücü düşük vatandaşlarımız için adım atmaya hazırlanıyoruz. Kimseyi sahipsiz bırakmayacağız. Hayat pahalılığına kimseyi ezdirmeyeceğiz.”

 

 

 

 

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi!

2024 Adli ve İdari Yargı Kararnamesi yayınlandı. Buna göre 4 bin 9’u adli, 290’ı idari …

Bir yanıt yazın