Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / AK Parti’nin gündemi asgari ücret

AK Parti’nin gündemi asgari ücret

AK Parti MKYK ve MYK toplantılarında önümüzdeki yıl asgari ücrete yapılacak zam oranı ele alınacak. Yapılacak zamla birlikte asgari ücretin 3 bin 500-4 bin 500 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye yeni yıla yaklaşırken milyonlarca çalışanı etkileyecek asgari ücret gündemine hızlı bir giriş yaptı.

İşçi ve işveren sendikalarının beklentileri henüz rakamlara yansımazken ekonomi alanında birçok isim bu yıl yapılacak zammın tarihin en yüksek zammı olacağının altını çiziyor.

Aralık ayında başlayacak pazarlıklar sonucunda Ocak ayında belli olacak zam vatandaşın olduğu kadar hükümetin de gündeminde.

‘Süper asgari ücret’ olarak adlandırılmaya başlanan bu özel gündem AK Parti’nin de en önemli gündem maddelerinden biri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta, hem partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu (MKYK) hem de Merkez Yürütme Kurulunu (MYK) ayrı ayrı toplayacak, iki önemli toplantıya başkanlık edecek.

AK Parti A takımının bu iki toplantısında da asgari ücret konusu masaya yatırılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürüttüğü bir çalışma toplantıda ele alınacak.

Diğer yandan işçi, işveren ve özel sektör temsilcilerinden alınan fikirler de toplantıda görüşülecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumun farklı kesimlerinden oluşan MKYK üyelerinden bilgi alacak.

Tüm bunların ışığında asgari ücret konusunda toplumda yüksek bir beklenti hakim.

Ekonomik sıkıntıların hissedilir olduğu bu dönemde asgari ücretin yeni yılda en az yüzde 24 artış la 3 bin 500 lira, en çok yüzde 59 artışla 4 bin 500 lira aralığında bir rakam olması bekleniyor.

Bu kapsamda gündeme gelen bir başka konu da işçiye vergi muafiyeti konusu.

Bu konu da MYK ve MKYK’da mercek altına alınacak. Muafiyet için yasal süreç ve mevzuat çalışmalarına yönelik adımlar görüşülecek.

Bu iki önemli toplantının ardından da Ömer Çelik basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

SON 3 YILDA ASGARİ ÜCRET ARTIŞLARI

2019 yüzde 26.06 zam: 1.603 liradan 2.021 liraya,

2020 yüzde 15.03 zam: 2.021 liradan 2.325 liraya,

2021 yüzde 21.56 zam: 2.325 liradan, 2.826 liraya.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Barış Pınarı bölgesinde 10 terörist daha öldürüldü!

Bölgeye saldırı hazırlığındaki PKK/YPG’li teröristlere yönelik gerçekleştirilen önleyici atışlar sonucu, 10 terörist etkisiz hâle getirildi. Türkiye'nin terörle mücadelesi kararlılıkla sürüyor. Mehmetçik tarafından korunan Barış Pınarı bölgesinden her gün başarılı bir operasyon haberi geliyor.  Bölgede kuş uçurtmayan askerlerimiz, her türlü saldırı ve sızma girişiminin önüne geçiyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sosyal medya üzerinden "Bölgede bulunan Kahraman [...]

%d blogcu bunu beğendi: