Papa Francis: Kiliselerde 216 bin çocuk cinsel istismara uğradı

Katoliklerin ruhani lideri Papa, cinsel istismar skandallarının ardından sessizliğini bozdu. Papa, raporu ‘üzüntüyle öğrendiğini’ söyledi. Katolik Kilisesi, bir kez daha cinsel istismarla gündeme geldi.

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) Başkanı Jean-Marc Sauve, Fransa’daki kiliselerde yaşanan skandalları gün yüzüne çıkaran raporu açıkladı.  Sauve, kiliselerde 1950’den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını duyurdu.

Kiliselerde cinsel şiddette bulunan rahip sayısının ise 2 bin 900 ile 3 bin 200 arasında olduğu belirtildi.  Kiliselerdeki çocukların karşı karşıya kaldığı durumun ardından Vatikan’dan açıklama geldi.  Açıklamada, Papa’nın, Fransız Katolik Kilisesi’ndeki cinsel taciz soruşturmasının içeriğini “üzüntüyle öğrendiği” kaydedildi.

“KURBANLARI DÜŞÜNÜYOR”

Papa’nın, ayrıca yaşananları kınayarak gösterilen cesaret için de minnettarlık duyduğu belirtildi. “Her şeyden önce Papa’nın düşünceleri kurbanlarla. Büyük bir üzüntü duyuyor.” denildi. Diğer taraftan, Katolik Kilisesi’nin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurgulayan Sauve, bu kurumu sorumluluk almaya çağırdı.

2000’li yıllara kadar kiliselerde mağdur olan çocuklara karşı kayıtsız kalınmasına tepki gösteren Sauve, kiliselerdeki bazı yetkililerin de cinsel istismar olaylarına karşı sessiz kaldığını ve tepki göstermediğine dikkati çekti. CIASE başkanı, Fransız toplumunda 5,5 milyon kişinin çocukluğunda cinsel şiddete maruz kaldığını sözlerine ekledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sergey Lavrov: Erdoğan tarafından başlatılan yeni bir siyaset bilimi formatı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) gerçekleştirdiği açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin, devletlerin …

Bir yanıt yazın