Emekli 5’li kazanç için gün sayıyor

TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, Mart’ta KPDK toplantısının, Ağustos’ta da toplu sözleşmenin yapılacak olması, memurlar kadar emeklileri de heyecanlandırdığını belirterek, “Aile yardımı, intibak, yaşı bekleyenlere sağlık hizmeti, ücretsiz ulaşım ve indirimli tatil taleplerinde emekli hak bekliyor” dedi.

TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, emeklinin her yönden mağdur edildiğini, emeklinin haklarını savunan hiç bir siyasinin bulunmadığını bütün bu olup bitenlere rağmen emeklin haklarını savunmaya devem edeceklerini açıklayarak, “Milyonlarca emeklinin gözü Mart’ta toplanması beklenen Kamu Personeli Danışma Kurulu’na (KPDK) ve Ağustos’ta yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde. Bu buluşmalarda hem memurların hem de memur emeklilerinin sosyal ve mali haklarında yapılacak iyileştirmeler masaya yatırılacak. Bu görüşmenin emeklinin de menfaatine yönelik olarak sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Emeklinin artık sahipsizlikten kurtulup sesi ve bünyesiyle bir olması gerektiğini bu sebeple emeklinin kendisini temsil kabiliyeti yüksek adaylar üzerinde yoğunlaşması gerektiğini  belirten  TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, emeklilere yönelik özellikle 5 talebin bu toplantılara taşınması beklediklerini söyledi.

TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, Mart’ta KPDK toplantısının, Ağustos’ta da toplu sözleşmenin yapılacak olması sebebiyle emeklin 5 talebini şöyle açıkladı:

İŞTE TALEPLERİMİZ

● Emeklilere de aile yardımı verilsin.

● Emekliler de yaş sınırı olmaksızın toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırılsın.

● Aynı gün ve pirim ödemesine rağmen yıl farkından yani 2000 yılı öncesi ve sonrasında emekli olanlar arasındaki  emekli maaşı farkı giderilsin.

● Emekli, kamu sosyal tesislerinden yüzde 50 indirimli yararlandırılsın.

● Emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan koşulları yaş koşulu dışında sağlayarak kendi isteği ile görevinden ayrılanlar GSS’den yararlandırılsın.

EŞ İÇİN 376 TL ÇOCUĞA 42,45 TL

2021 yılının muhtemelen Mar ayında yapılması planlanan başkanlık seçiminde seçilse de seçilmese de emeklinin gür sesi ve haklarının savunucu olamaya devam edeceğini söyleyen TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin,  halen memurlara çalışmayan eş için 376,83 lira aile yardımı, çocuk yardımı da 0-6 yaş arası için 88,29, 6 yaş üstü için 42,45 lira ödendiğini  söyledi. TÜED Yüreğir Şube Başkan adayı Gazeteci-Yazar Aziz Dağtekin, “Eğer taleplerimiz hayata geçerse, bu ödemelerden emekliler de yararlanacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan emekli, aylık 461,73 lira aile yardımı alacak. Bu haklarımızın iadesiyle emekliler arasındaki son verilmiş olunacak. Biz inancımızı kaybetmiyoruz.  Taleplerimizin karşılanması ile şimdiye kadar yaşamış olduğumuz ayırımcılığa son verilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İran’dan gecenin özeti: Danışıklı şovumuzu yaptık bitti!

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği, İran’ın İsrail’e saldırısıyla ilgili, “Bu iş şu an sonuçlandı …