ABD’li Bloomberg’ten Türk İHA ve SİHA’ları için çarpıcı ifadeler!

Türkiye üretimi İHA/SİHA’lar bölgede oyunun kaderini değiştirmeye devam ediyor. ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg’de, Türkiye üretimi İHA/SİHA’larla elde edilen başarılara dair bir yazı yayımlandı.

Yazıda, Libya ve Dağlık Karabağ’da ‘gerçek kahramanın’ Bayraktar TB2 olduğu belirtilirken, kazanılan zaferlerin birçok ülke için ilham kaynağı olduğu ifade edildi. Türkiye üretimi İHA/SİHA’lar, uluslararası medyalarda gündeme gelmeyi sürdürüyor.

Son olarak ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg’de yayımlanan yazıda, İHA’ların son çatışmalardaki başarısının, daha fazla ülkeyi benzer adımlar atmaya teşvik edeceği belirtildi. Libya ve Dağlık Karabağ’da “asıl kahramanın” insan olmadığının dikkat çekildiği yazıda, “Zaferin gerçek kahramanı Selçuk Bayraktar’ın Teknik Müdür olarak görev yaptığı Baykar yapımı Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçları’dır” denildi.

“BİLGİSAYAR OYUNU OYNAMAK GİBİ”

Savaş sırasında birkaç İHA kaybetmenin, bir tank veya içinde insan bulunan bir uçağı kaybetmekten daha düşük maliyet taşıdığının kanıtlandığı belirtilirken, “Drone’ları savaşa göndermek bir bilgisayar oyunu oynamaya çok benziyor” ifadesini kullanıldı.

“LİDERLERE İLHAM VERİYOR”

Yazıda, geçtiğimiz sene Ukrayna’nın Baykar ile 6 İHA, kontrol ekipmanı ve mühimmat alımı için 69 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı aktarılarak, şunlar denildi: “Ukrayna’nın şu anda yerli üretimi başlatmak için Türk şirketiyle (Baykar) çalıştığı bildiriliyor. Azerbaycan’ın Karabağ’da başarılı saldırı örneği Ukraynalı liderlere ilham veriyor.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İran’da seçimlere katılım oranı yüzde 41’de kaldı

İran’da İslami Şura Meclisi ve dini lideri seçme ile denetleme görevi olan Uzmanlar Meclisi seçimlerine …

Bir yanıt yazın