Libya’da petrol aramaları için 7 ruhsat alanı belirlendi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 3-4 ay içerisinde sismik aramaları yapacaklarını bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TP) Libya’da petrol arama ve üretim çalışmaları için ruhsat başvurusunda bulunduğunu belirtti.
“MUTABAKAT KAPSAMINDA 7 RUHSAT ALANI BELİRLEDİK”
Bakan Dönmez, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında “Libya ile yapılan mutabakat kapsamında ise 7 ruhsat alanı belirledik. TP geçtiğimiz haftalarda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmek suretiyle burada petrol arama ve üretim faaliyeti için izin istedi. Yasal bir prosedür var, yaklaşık 3 ay kadar askı ve ilan süreci devam edecek.
3-4 AY İÇERİSİNDE SİSMİK ARAMALAR YAPILACAK
Sonrasında başka başvuran olmazsa, TP bu alanda da petrol aramalarına başlamış olacak ve 3-4 ay içerisinde önce sismik aramaları yapacağız, buradan alınan veriler değerlendirildikten sonra da lokasyon belirleyeceğiz.” dedi.
DOĞU AKDENİZ’İN BATISINDA SINIR NETLEŞTİRİLDİ
Bu mutabakatla Doğu Akdeniz’in batı kısmında sınırı netleştirmiş olduklarını dile getiren Dönmez, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de 6 sondajı tamamladığını ve “Yavuz” sondaj gemisinin Selçuklu-1 lokasyonunda yedinci sondaja devam ettiğini söyledi.
Doğu Akdeniz’de, TP’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden aldığı ruhsat alanlarındaki çalışmaların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin TP’ye verdiği ruhsat alanlarında da sondaj yapıldığını vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:
PETROL ARAMALARINDA İŞ BİRLİĞİ
Dönmez, Libya’nın istikrar ve güvenliğe kavuşmasının öncelikli olduğunu belirterek, “Her iki ülkenin lideri de doğalgaz ve petrol aramalarında iş birliğinin daha da geliştirilmesi noktasında görüşlerini beyan etmişlerdi. Altyapı ve üstyapıda birçok işler de olacak. Bizim müteahhitlerimiz o bölgeye alışık. Şu anda da iki tane büyük elektrik üretim santralinin inşası bizim iki büyük özel firmamamıza ait. Onlar da bu süreç tamamlanır tamamlanmaz devreye alınma aşamasına geldi.” açıklamasında bulundu.
LİBYA’DA TÜRKİYE’NİN KRİTİK ROLÜ
Libya topraklarının bir kısmını işgal altında tutan darbeci Hafter, Türkiye’nin uluslararası tanınırlığa sahip meşru Trablus hükümetine sağladığı destekle ülkede savaşın seyrini değiştirdi.
Türk İHA ve SİHA’larının, gayrimeşru Hafter milislerine karşı operasyonlarda gösterdiği üstün başarıyla darbeci generale ağır kayıplar verdirildi. Uluslararası basında çıkan birçok haberde de Türkiye’nin bu ülkedeki kilit rolüne dikkat çekildi.
Meşru Uluslararası Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birlikler, Vatiye Hava Üssü’nün ardından başkentte güvenliği sağladı ve Hafter güçleri, Trablus Uluslararası Havalimanı’ndan çıkarıldı. Son olarak Terhune, milislerden geri alındı.
TP, GÜÇLÜ OYUNCU KONUMUNDA
TP’nin yakın coğrafyada petrol arama ve üretimi yapan güçlü bir oyuncu haline geldiğini ifade eden Dönmez, salgın sürecinden önce Cezayir ile de planlanan bir çalışma olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
Dönmez, TP’nin derin denizlerdeki sondaj kabiliyeti kullanmak üzere ülkelerden talepler de geldiğini vurguladı. Diğer yandan Türkiye’nin Afrika’da da maden başta olmak üzere çeşitli yatırımları olduğunu aktaran Dönmez, maden çalışmalarının keşif ve araştırma aşamasında olduğunu dile getirdi.
“PETROL DEPOLARI YÜZDE 90 DOLDU”
TP’ye ait “Fatih” sondaj gemisinin Karadeniz’deki sondajına temmuz ayının ortasında başlayacağını anımsatan Dönmez, Türkiye’nin karada da petrol aramalarını sürdürdüğünü, Diyarbakır ve Siirt’te hidrolik çatlatma yönteminin denendiğini ve ilk çalışmaların olumlu sonuçlandığını bildirdi.
Bakan Dönmez, koronavirüs döneminde petrol fiyatlarındaki düşüş sonrasında Türkiye’nin depolarını yüzde 90 seviyesinde doldurduğunu belirtti.
Petrol fiyatlarının bu yıl içerisinde çok fazla yükselmeyeceğini öngördüklerini ifade eden Dönmez, koronavirüs krizinin üretici ve tüketici ülkelerin birbirine karşılıklı olarak çok ciddi bir şekilde bağımlı olduğunu gösterdiğini kaydetti.
“YEKA İHALELERİ EKİMDE”
Dönmez, yenilenebilir enerji tarafında ise mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine ilişkin ilanların bugünlerde hazırlandığını belirterek, “Niyetimiz ekim ayı içerisinde bu yarışmaları yapmak. Mini YEKA’lar 10 ila 50 megavat arasında değişen kapasitelerde olacak ve toplam 1000 megavat için yapılacak. Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar kendi şehirlerinde güneş potansiyelini değerlendirmiş olacak.” dedi.
Madencilik tarafında da normalleşmenin başladığını anımsatan Dönmez, daha önce sektörün bazı aktörlerinin işçi desteğinden faydalanamadığını, fakat yer altında çalışan tüm işçiler için destek ödemelerinin bugün itibarıyla başladığını sözlerine ekledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Haydi 20-21 Nisan’da kafe ve restoranlara boykota

Restoran ve kafelerdeki fiyatların fahiş oranda artmasına tepki yağıyor. Sosyal medyada dile getirilen tepkiler dalga …

Bir yanıt yazın