Fırsatçıya ve stokçuya ceza yağacak!

Piyasada fahiş fiyattan mal ve hizmet satanlar ile stokçuluk yapanlara 100 bin lira ile 500 bin lira arasında para cezasını öngören kanun teklifi, TBMM’den geçti.
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, el konulan tıbbi malzemeler, fahiş fiyat uygulaması ve stokçuluğa dair şu maddeler yer aldı:
EL KONULAN TIBBİ MALZEMELER, KURUMLARA DAĞITILACAK
30 Eylül 2020’ye kadar el konulan ancak henüz tasfiyelik hale gelmemiş tıbbi malzemeler, kurumlara tahsis edilebilecek
FAHİŞ FİYATA 100 BİN, STOKÇUYA 500 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI
Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerden, bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapanlara 10 bin liradan 100 bin liraya kadar; piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetlerde bulunanlara ise 50 bin liradan 500 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.
Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik her türlü tedbiri almak amacıyla Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Doğalgaz ithalatımız geçen yıla oranla yüzde 7,64 azaldı

Türkiye Rusya’dan 21 milyar 340 milyon metreküp doğalgaz ithal ederken, en az miktar 92 milyon …

Bir yanıt yazın