Bakan Soylu’dan flaş deprem açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 6.8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ’da önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, “Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD’a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi.” dedi. Bakan Kurum ise “Elazığ tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Şu anda Elazığ’da 17 bin 400 konut projelendirmesi başladı.” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 6.8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ’da önemli açıklamalarda bulundu.
Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:Yardım kampanyasından şu ana kadar 96 milyon lira AFAD’a, 47 milyon lira da Kızılaya geldi. Deprem bölgesinde 82 milyon TL nakit yardım dağıtıldı. Şu ana kadar 92 milyon TL AFAD’a, 47 milyon TL’de Kızılay’a bağış yapıldı. Televizyon programında toplanan bağış miktarı netleştiğinde onu da açıklayacağız. 1500 aileyi sosyal tesislerde ağırlıyoruz.
Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları: Sokak sokak, çadır çadır gezip, yapılması gereken işleri görüp kararlar aldık. Elazığ’da lazer tespit denetimleri sona ermiş durumda. 558 acil yıkılacak bina tespiti yaptık. Elazığ tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Şu anda Elazığ’da 17 bin 400 konut projelendirmesi başladı. 201 binanın yıkım işlemleri tamamlandı. Hızlı şekilde yıkım işlemleri devam ettirilerek yapım süreci başlatıldı. Elazığ’da hasar tespit çalışmaları tamamlandı. 263 yıkık, 7 bin 698 ağır hasarlı, 1540 orta hasarlı, 558 de acil yıkılacak bina tespit edildi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarından satır başları: Depremi anında hepimiz yüreğimizde hissettik. Bakanlarımız 3 saat içinde hemen buraya geldi. İçişleri Bakanı Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a çok teşekkür ederim. Büyük bir özveriyle çalıştılar.
Esnaflarımız talep ederse 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecekler. İnşallah bugünleri dayanışma içinde tamamlayacağız.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Şimşek: Sürekli ve güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan …

Bir yanıt yazın