Terörist sever ABD, Türkiye ile istihbarat programını durdurdu

ABD, Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesi sebebiyle Türkiye ile devam eden insansız hava araçlarına (İHA) dair gizli istihbarat programını durdurdu. Reuters’ın haberinde Türkiye’nin özellikle PKK’nın teröristlerini vurmak için bu iş birliğinden faydalandığı aktarıldı.
Reuters’a konuşan dört ABD’li yetkili, Ankara ile Washington arasındaki gizli askeri istihbarat iş birliği programını askıya aldığını açıkladı. Reuters’ın haberinde Türkiye’nin özellikle PKK’nın teröristlerini vurmak için bu iş birliğinden faydalandığı aktarıldı.
ABD’nin daha önce kamuoyuna duyurulmayan bu kararı Türkiye’nin Ekim ayında sınır güvenliğini sağlamak ve PYD/YPG ve IŞİD’e karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sonrasında aldığını söyleyen yetkililer konunun hassas olması sebebiyle isimlerini açıklamadı.
GEÇEN YIL ASKIYA ALINMIŞ
Yetkililer, ABD’nin geçen yılın sonlarından itibaren terör örgütü PKK’yı hedef alan istihbarat toplama misyonundaki insansız hava araçlarının (İHA) kullanımını askıya aldıklarını söyledi.
Reuters’a konuşan bir diğer ABD’li yetkili ise silahsız olan İHA’ların İncirlik’ten havalandığını dile getirdi. 2007’den beri Türkiye ile Irak’ın kuzeyindeki sınırdaki bölgedeki İHA’ların teröristleri takip ettiği ve yerlerini belirlediği belirtildi.
ABD’de birliğin durumu konuşmasında ciddi çatlak: Önce reddetti sonra yırttı attıKonuyla ilgili açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Türkiye’nin PKK ile savaşını onlarca yıldır destekliyoruz. Politikamız gereği bu operasyonel konuyla ilgili açıklama yapmıyoruz” dedi.
TÜRK YETKİLİ: KENDİ İHA’LARIMIZLA İSTİHBARAT TOPLUYORUZ
Reuters’ın haberinde, Türkiye’den bir yetkilinin de programın durduğuna dair açıklama yaptığı ve bu iddiaları doğruladığı aktarıldı. Türk yetkili, “Son yıllarda Türkiye kendi ürettiği insansız hava araçları aracılığıyla bilgi alma sorunu yaşamıyor. Fakat müttefikler tarafından atılan bu adımlar iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için uygun değil” dedi.
Reuters’a konuşan dört ABD’li yetkiliden biri ise, “Bu Türkiye’nin PKK’ya karşı mücadelesini zor durumda bırakacak ve Türkiye’ye pahalıya patlayacak” iddiasında bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Güneyimizde bize komşu olan İsrail, Suriye’de toprak işgaline başladı!

İsrail, yıllar önce Filistin’i milim milim ele geçirdiği “arazi toplama” formülünü Suriye’nin kuzeyi için de …

Bir yanıt yazın