Çin’de koronavirüsten ölenlerin sayısı artınca hayat durdu!

Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında can kaybı 213’e yükselirken, ülke genelinde müşahede altına alınanların sayısı ise 102 bini aştı.
Çin’de Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 213, virüsten etkilenen kişi sayısı 9 bin 692’ye çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde etkili olan 2019-nCoV salgını nedeniyle 213 kişi yaşamını yitirdi.
Virüs bulaşan kişilerin sayısı 1527’sinin durumu ağır olmak üzere, 9 bin 692’ye çıktı. Virüsten etkilenme durumu şüpheli olanların sayısı ise 15 bin 238’e ulaştı. Bugüne kadar toplam 171 kişi de iyileşerek taburcu edildi.
Bununla birlikte müşahede altına alınanların sayısı 102 bin 427’e çıktı. Ayrıca ülkenin Hong Kong Özerk Bölgesi’nde tespit edilen vakası sayısı 10, Makau Özerk Bölgesi’nde ise 9’a yükseldi.
İnsanların sokağa çıkmaya korktuğu Çin’de evine kapanan halk, market raflarını boşaltıp evlerinde erzak depoladı
SON 24 SAATTE 43 ÇAN KAYBI YAŞANDI
Ülkede 20 Ocak’tan bu yana hızla artan ve bir hafta içinde zirveye ulaşması beklenen koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 43 kişi daha yaşamını yitirdi, 1982 yeni vaka tespit edildi.
Koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletinde ise can kaybı 204’e, tespit edilen vaka sayısı 5 bin 806’ya ulaştı.
Diğer yandan koronavirüsün yoğun olarak görüldüğü eyaletlerde vaka sayısı Cıciang’da 537, Guangdong’da 393, Hınan’da 352, Hunan’da 332, Ciangşi’de 240, Anhui’de 237, Şandong’da 178, Sıçuan’da 177, Ciangsu’da 168, Fucien’de 101 oldu.
Ayrıca tespit edilen vakalar başkent Pekin’de 121, Şanghay’da 128, Çongçing’de 206, Tiencin’de 31’e yükseldi.
DÜNYA GENELİNDE VAKALARIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELER
Bu arada “Ülke Geneli Yeni Tip Koronavirüs Salgını Anlık Gelişmeler” platformunun verilerine göre, dünya genelinde bugüne kadar Tayland’da 14, Japonya’da 11, Singapur’da 10, Avustralya’da 9 Malezya’da 8, ABD’de 6, Fansa ve Almanya’da 5’er, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 4, Kanada’da 3, Vietnam’da ve İtalya’da 2’şer, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya ve Hindistan’da birer vaka tespit edildi.
AŞI İÇİN ZAMANA KARŞI YARIŞILIYOR
Çin Başbakanı Li Kıçiang dün yaptığı bir açıklamada, koronavirüsün neden olduğu salgın durumun çetin ve karmaşık olduğunu belirtmiş, salgına karşı aşı geliştiren kurumların zamana karşı yarışması gerektiğini vurgulamıştı.
Li, salgınla mücadelenin ölüm oranını azaltmak ve muayenelerin etkisini iyileştirmek açısından kilit önem taşıdığını dile getirmişti.
Başbakan Li, “Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu Lideri” olarak salgınla mücadeleyi ve denetlemeyi yürütüyor.
YURT DIŞINDAKİ VUHANLILAR GERİ GETİRİLECEK
Çin Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) ortaya çıktığı Vuhan kentinin yurt dışında bulunan sakinlerini kente geri getirmek için uçak gönderileceğini açıkladı.
Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying yaptığı yazılı açıklamada, Hubey eyaletinin, özellikle Vuhan sakinlerinin son günlerde yurt dışında yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurduklarını belirterek, “Çin hükümeti bir an önce tarifeli sivil havacılık uçağı göndererek onların (Vuhanlıların) doğrudan Vuhan’a geri getirilmesine karar vermiştir.” ifadelerini kullandı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2019-nCoV nedeniyle “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etmesine ilişkin Sözcü Hua, ülkesinin salgınla mücadale konusunda en kapsamlı ve sıkı tedbirleri aldığını ve bu önlemlerin uluslararası sağlık düzenlemelerinin çok ötesinde olduğunu vurguladı.
Hua, “Salgına karşı savaşı kazanmak için tamamen inancımız ve kabiliyetimiz var.” ifadesini kullanarak, ülkesinin koronavirüsün genetik yapısıyla alakalı, ilgili tarafları zamanında şeffaf ve sorumlu bir şekilde bilgilendirdiğini ve DSÖ ve tüm ülkelerle küresel ve bölgesel sağlığı korumaya devam edeceğine işaret etti.
“BİLMİYORUM” DİYEN YETKİLİ GÖREVDEN ALINDI
Diğer yandan Çin basınındaki haberlere göre, koronavirüsün merkez üssü Hubey eyaletine bağlı 7 milyondan fazla nüfuslu Huanggang Belediyesi’nin Sağlık Komisyonu Başkanı Tang Cıhong “salgın konusunda ihmali bulunduğu” gerekçesiyle görevinden alındı.
Çin basınından gazetecilerin kentte kaç enfekte vakası olduğuna dair sorularına Tang’ın “Bilmiyorum. Emin değilim.” şeklinde cevap verdiği bir röportaj videosu, ülkenin sosyal paylaşım platformu Veybo’da büyük tepki topladı. Röportaj videosundan sonra Tang’ın görevinden alındığı kamuoyuna yansıdı.
Huanggang, Hubey eyaletinde Vuhan’dan sonra eyaletteki en yüksek ölüm ve virüsten etkilenenlerin bulunduğu kent olarak başı çekiyor.
17 KENTTE TOPLU ULAŞIM VE GİRİŞ-ÇIKIŞ DURDURULDU
Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere 17 kentte toplu ulaşım ve şehirlere giriş çıkışlar durdurulmuştu.
DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ACİL DURUM İLAN ETTİ
Dünya Sağlık Örgütü, Çin’deki koronavirüsü nedeniyle dün uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etmişti. Çin’in Birleşmiş Milletler Temsilcisi Cang Cün de Çin’in bu durumu değerlendirdiğini belirterek, ülkesinin koronavirüsle mücadelede çok kritik bir durumda olduğunu söylemiş, uluslararası dayanışmanının aşırıcı derecede önem kazandığını bildirmişti.
İTALYA’DA İLK VAKA: ÇİN’E UÇUŞLAR DURDURULDU
İtalya’da iki Çinli turistte koronavirüs tespit edildi. Olay sonrası İtalya ile Çin arasındaki uçak seferleri karşılıklı olarak durduruldu.
Roma’da basın toplantısı düzenleyen İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, İtalya’da ilk koronavirüs vakasına rastlandığını duyurdu. Başbakan Conte’nin verdiği bilgilere göre, bir süre önce ülkeye gelen ve birkaç gündür hastanede olan 2 Çinli turistte koronavirüs tespit edildi. Çinli çiftin Roma’da kaldığı otel odası da mühürlendi. Conte, Çin ile karşılıklı uçuşları durdurduklarını duyurdu.
İTALYA’DAKİ GEMİDE DOMUZ GRİBİNE RASTLANDI
Öte yandan Roma’daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Costa Smeralda adlı cruise gemisinde karantinaya neden olan 54 yaşındaki kadında halk arasında domuz gribi olarak da bilinen Infienza A (H1N1) bulunduğu bildirildi.
Gemiden Civitavecchia Limanı’nda inmesi gereken yaklaşık 1100 yolcu sabah saatlerinde tahliye edildi.
İLK VAKA 12 ARALIK’TA TESPİT EDİLMİŞTİ
Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.
Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.
Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Şimşek: Sürekli ve güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan …

Bir yanıt yazın