Oxfam: 2 bin 153 milyarder dünyanın yüzde 60’ına bedel

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

İngiltere merkezli Oxfam’ın raporuna göre 2 bin 153 milyarder, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin. Dünyanın en zengin 22 erkeği Afrika’daki tüm kadınlardan daha fazla servete sahip.
İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, 2 bin 153 milyarderin, dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan 4,6 milyar kişiden daha zengin olduğunu açıkladı.
Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos’daki yıllık toplantısı öncesinde Oxfam tarafından yayımlanan ‘Önemseme Zamanı’ isimli raporda, dünyanın yüzde 1’lik en zengin kesiminin, 6,9 milyar kişiden 2 kat daha zengin olduğu belirtildi.
‘EŞİTSİZLİKLERİ GİDERİN’ ÇAĞRISI
Raporda, hükümetlere ‘eşitsizlik giderici politikalar’ hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu.
2 bin 153 milyarderin 4,6 milyar kişiden daha fazla zengin olduğu bildirilen raporda, zengin kişi ve şirketlerin son derece az vergilendirildiği ve bunun sonucunda kamu hizmetlerine daha az kaynak ayırıldığı vurgulandı.
Cinsiyet temelli eşitsizliklere de dikkat çekilirken, kadınların bakım hizmetlerinde orantısız sorumluluk taşıdıkları ve düşük ekonomik fırsatlara sahip oldukları kaydedildi.
22 ERKEK TÜM AFRİKALI KADINLARDAN DAHA ZENGİN
Dünyanın en zengin 22 kişi erkeğinin, Afrika’daki tüm kadınlardan daha fazla varlığa sahip olduğuna işaret edildi.
Küresel ölçekte kadınların günlük 12,5 milyar saatlik ücretsiz bakıcılık hizmetiyle küresel ekonomiye yıllık 10,8 trilyon dolar katkıda bulunduğu belirtilen raporda, bunun da küresel teknoloji endüstrisinin 3 katından daha fazla olduğu vurgulandı.
“100 MİLYONA YAKIN KİŞİ YOKSULLUK İÇİNDE YAŞAYACAK”
Gelecek 10 yılda her zenginden yüzde 0,5 fazla vergi alınmasının, yaşlı ve çocuk bakımıyla eğitim ve sağlık sektöründeki 117 milyon kişilik iş gücü ihtiyacını karşılayabileceğine işaret edildi.
Eşitsizlikleri yok etmenin, yoksullukla mücadelede ekonomik büyümeden daha etkili olduğu belirtilen raporda, gelir dağılımındaki eşitsizliği yüzde 1 oranında düşüren ülkelerde 2030 itibarıyla 100 milyon daha az kişinin yoksulluk içinde yaşayacağı belirtildi.
Raporda görüşlerine yer verilen Oxfam’ın yöneticilerinden Amitabh Behar, son 10 yılda milyarder sayısının ikiye katlandığını vurgulayarak “Zengin ve fakir arasındaki ara, eşitsizlik giderici politikalar uygulanmadan kapatılamaz” ifadesini kullandı.
“ONLAR EKONOMİLERİN GİZLİ MOTORU”
Behar, ‘bozuk ekonomilerin’ milyarderlerin cebini doldurduğu yorumunu yaparak, “Büyük işletmeler, sıradan insanların sırtından para kazanıyor. Tabii ki insanlar, milyarderlerin var olup olmamasını sorgulamaya başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Mevcut ekonomik sistemden en az yararlananlar arasında kadınların bulunduğuna dikkati çeken Behar, “Milyarlarca saat temizlik, mutfak işiyle yaşlı ve çocuk bakımına harcıyorlar. Ücretsiz iş sektörü, ekonomilerin gizli motoru” yorumunda bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkan Erdoğan: Dünya liderleri 28 Mayıs akşamı yapılacak trene katılmak istiyor

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderlerinin kendisini arayıp 28 …

Bir cevap yazın