Google’dan Türkiye’nin Rekabet Kurumu açıklaması: Çözüm için uğraşıyoruz

Rekabet Kurumu’nun kestiği cezanın ardından Türkiye’deki faaliyetlerine dair bir açıklama daha yapan Google “İş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik” dedi. Ancak ABD merkezli teknoloji şirketi çözüm için uğraştıklarını vurguladı.
ABD merkezli teknoloji şirketi Google ve Rekabet Kurumu arasında devam eden anlaşmazlık üzerine Android telefonların akıbeti merak edilirken, Google’dan yeni bir daha açıklama geldi.
Şirket, Türk iş ortaklarıyla temasa geçtiklerini ve Türkiye’de satışa sunulacak yeni Android cihazlarda onlarla birlikte çalışamayacaklarını ilettiklerini duyurdu. Ancak şirket “Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz” dedi.
“REKABET KURUMU DEĞİŞİKLİKLERİ UYGUN GÖRMEDİ”
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.”
“REKABET KURUMU İLE ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYORUZ”
“Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz” denilen açıklamada “Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik” bilgisi verildi.
“MEVCUT CİHAZLAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK”
Bunun, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geldiğini belirten Google, mevcut modellerin satışının ve çalışmasının ise normal şekilde devam edeceğini aktardı.
Açıklamada “Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek. Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz” denildi.
NE OLMUŞTU?
Rekabet Kurumu, rekabete aykırı davranışları nedeniyle Eylül 2018’de Google’a 93 milyon lira idari para cezası kesmiş ve şirkete durumu düzeltmesi için 6 ay süre vermişti.
7 Kasım’da durum değerlendirmesi yapan Rekabet Kurumu, Google’ın değişikliklerini yeterli bulamamış ve Google’ın bu şekilde Türkiye’de faaliyet göstermeyeceğini açıklamıştı.
Google, bunun üzerine Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine uygulamaları için artık lisans verilmeyeceğini duyurmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Bakan Şimşek: Sürekli ve güçlü dezenflasyonun eşiğindeyiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra’da yatırımcılarla yaptığı toplantıda enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan …

Bir yanıt yazın