ABD, Afrin’deki terör kaliamının faili YPG diyemedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, terör örgütü YPG/PKK’nın Afrin ilçe merkezinde bomba yüklü yakıt tankeriyle gerçekleştirdiği terör saldırısını, isim vermeden kınadı.
Terör örgütü YPG/PKK’nın Afrin ilçe merkezinde bomba yüklü yakıt tankeriyle gerçekleştirdiği terör saldırısında 11’i çocuk, 40 sivilin hayatını kaybetti.
Saldırıya ilişkin Twitter’dan açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “ABD, bugün Afrin’de masum insanları hedef alan korkak terör eyleminin ardından Suriye’de ülke çapında ateşkesin desteklenmesi ve uygulanması çağrısını yineliyor. Böylesi şeytani bir eylem hiçbir taraf için kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.
ORTAGUS: “ŞEYTANİ BİR EYLEM”
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus da benzer bir açıklama yayınlayarak, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin siviller ve çocuklardan oluştuğuna vurgu yaptı.
Ortagus, “ABD, Ramazan orucunu açmak için markette alışveriş yapan onlarca insanın ölümüne yol açan Afrin’deki terör saldırını kınamaktadır. Böylesi şeytani bir eylem hiçbir taraf için kabul edilemez.” dedi.
Pompeo ve Bakanlık Sözcüsü Ortagus tarafından yapılan açıklamalarda, terör örgütü YPG/PKK’ya dair herhangi bir ifade kullanılmaması ise dikkati çekti.
İNGİLTERE: “DEHŞET VERİCİ”
Öte yandan, saldırıya ilişkin Twitter’dan açıklama yapan İngiltere’nin Orta Doğu Bakanı James Cleverly ise “dehşet verici” ifadelerini kullandı.
Cleverly, “Afrin’de bir pazar yerinde patlatılan bombayla onlarca sivilin hayatını kaybettiği yönündeki haberlerle dehşete düştüm.” dedi.
Paylaşımında Suriyelilerin bugüne dek yeterince acı çektiğini vurgulayan Cleverly, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in ülke çapında bir ateşkes çağrısını, tüm tarafların dikkate alması çağrısında bulundu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur’un kafası neden karışık?

Aziz Dağtekin Yazdı Ankara’daki siyasi gelişmeler baş döndürüyor. 31 Mart seçimlerinden sonra hezimete uğrayan Ak …

Bir yanıt yazın