Kış bitmedi ama, Arap Baharı yeniden Beyrut’ta

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta toplanan çok sayıda gösterici, parlamentoya yürümek istedi. Ancak hükümet karşıtı protesto gösterilerinin başladığı günden beri bölgeyi güvenlik çemberine alan ordu ve emniyet güçleri, bariyerleri aşmaya çalışan göstericilere gazla müdahale etti. Sokak aralarına da sızan çatışmalar sonucu her iki taraftan onlarca kişi yaralandı.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Şehitler Meydanı’nda toplanan çok sayıda gösterici, yeni hükümeti kurma süreci kapsamında pazartesi günü istişarelerin başlatılacağı beklenen parlamentoya yürümek istedi.
Ancak hükümet karşıtı protesto gösterilerinin başladığı 17 Ekim’den beri bölgeyi güvenlik çemberine alan ordu ve emniyet güçleri, bariyerleri aşmaya çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz bombası kullanarak engelledi.
ONLARCA KİŞİ YARALANDI
Göstericilerden bazıların da taş ve havai fişeklerle karşılık vermesi üzerine Şehitler Meydanı ile yakınındaki caddelerde gecenin geç saatlerine kadar devam eden gerginlik ve kovalamacalar sonucu her iki taraftan onlarca kişi yaralandı.
Emniyetin sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, olaylarda yaralanan çok sayıda güvenlik güçlerine meydanlarda müdahale edildiği ve 20’sinin ise hastanelere nakledildiği belirtildi.
Lübnan Sivil Savunma Birimleri ise olaylarda yaralanan göstericilerden 54 kişiye müdahale ettikleri ve 36’sını da yakın hastanelere ulaştırdıklarını aktardı.
AKTİVİSTLERDEN YENİ ÇAĞRI
Bu arada sosyal medya aktivistleri, bugün öğleden sonra Şehitler Meydanı’nda düzenlenecek protesto gösterilerine katılımın yoğun olması çağrılarında bulunuyor.
Başkentte yer alan Şehitler Meydanı’ndaki protestocuların sayıları artarken, ülkenin diğer bazı bölgelerinde de meydanlarda gösteri düzenleme ve yolları kesme eylemlerinde bulunuldu.
Lübnan’da 17 Ekim’de ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar, Başbakan Hariri’nin istifasına yol açmıştı. Gösterilere 13 gün direnen Hariri, 29 Ekim’de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Almanya’dan savaşı körükleyecek karar!

Alman hükümeti, askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna’ya yeni Patriot hava savunma sistemi tedarik edecek. Almanya …

Bir yanıt yazın