Trump:Türkiye, NATO üyesi olarak iyi iş çıkarıyor

Almanya Başbakanı Merkel ile basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump, “Türkiye, NATO üyesi olarak iyi iş çıkarıyor” dedi. Diğer liderlerin kendisinin Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la basın toplantısı hakkında alay ettiği videoya kızan Trump, sonraki basın toplantısını iptal etme ve zirveyi erken terk etme kararı aldı.
Türkiye ve Fransa ile gerilimlerin damga vurduğu NATO’nun Londra zirvesinde liderler basın toplantıları düzenledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile kameralar karşısına geçen ABD Başkanı Donald Trump, bir soru üzerine, Kanada Başbakanı Trudeau ile diğer liderlerin aralarında kendisinin Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la basın toplantısı hakkında alay ettiği videoyu izlediğini belirtti.
Trudeau’yu ikiyüzlülükle suçlayan Trump, yeterince basın toplantısı düzenlediğini söyleyerek, bundan sonrakini iptal ettiğini duyurdu.
Diğer liderlerin kendisini alay konusu yapmasına kızan Trump, NATO zirvesini erken terk etti.
‘TÜRKİYE İYİ İŞ ÇIKARIYOR’
Trump’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Başarılı bir NATO toplantısıydı. Türkiye, NATO üyesi olarak iyi iş çıkarıyor. İran’a yaptırımları Merkel’le konuşacağım. Ticaret duvarlarını AB yarattı, bunun hakkında konuşacağız, çözeceğimizi düşünüyorum.
Çin’le müzakereler çok iyi gidiyor, neler olacağını göreceğiz. (Dün Çin’le ticaret anlaşmasının 2020 ABD başkanlık seçimlerini beklemesi gerekebileceğini söyledi.) AB ile sözkonusu olan, daha zor anlaşma.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau çok iyi birisi, ama ona (NATO bütçesine) yüzde 2’lik ödemeyi yapmamasının hesabını sordum, bundan mutlu gözükmedi, rahatsız oldu, fakat yüzde 2 ödemiyor ve ödemek zorunda, Kanada’nın parası var, yapacak bir şey yok.
‘İKİYÜZLÜ DAVRANDI’
(Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geç kalmasıyla Trump’ın kendisiyle basın toplantısını 40 dakikaya uzatmasına bağlayarak dalga geçtiğini gösteren video) Videoyu izledim, Trudeau ikiyüzlü davrandı.
Çin’in 5G altyapısının güvenlik tehlikesi oluşturduğuna dair düşüncem değişmedi. İtalya lideriyle bunu görüştüm. Hangi ülkeyle konuşsam Huawei ile devam etmeyeceğini söylüyor, ama her liderle tek tek konuşamam ki.
NATO hiç olmadığı kadar güçlü.
Almanya NATO’ya yapması gereken katkının biraz altında, Merkel’le bu konuyu görüşeceğiz.”
ERDOĞAN İLE BİR ARAYA GELDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Trump, NATO Liderler Zirvesi ana oturumun ardından, bir araya geldi.
Zirvenin yapıldığı The Grove Otel’de basına kapalı gerçekleşen görüşme yarım saat sürdü.
BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
Beyaz Saray, Londra’daki NATO Liderler Zirvesi kapsamında Trump ile Erdoğan’ın görüşmesinde ikili ilişkilerin ve bölgesel konuların ele alındığını bildirdi.
Açıklamada, “İki lider, Türkiye’nin ittifak taahhütlerini yerine getirmesi, ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılarak güçlendirilmesi, bölgesel güvenlik sınamaları ve enerji güvenliği konularını ele aldı.” denildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sıcak gelişme! Gazze’de bir grup İsrail askeri esir alındı!…

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze’deki çatışmalarda bir grup İsrail askerinin esir …

Bir yanıt yazın